Zayıflamak İçin D Vitamini Kaç Olmalı?

Kilo vermek istiyorsunuz bunun için her türlü diyet ve sporu denediniz fakat başarılı olamıyor musunuz? Vücudunuzda bulunan D vitamini eksikliği kilo vermenize engel oluyor olabilir. Zayıflama konusunda hedefleriniz varsa ve bunu başaramıyorsanız D vitamini değerlerinizi ölçtürmeniz de fayda vardır. Özellikle kadınlarda daha çok gözlemlenen D vitamini eksikliği kilo vermeyi etkileyen etmenlerin başında geliyor.

D Vitamini Nedir?

D vitamini güneşten alır ve güneş vitamini olarak bilinen D vitamini güneşe doğrudan maruz kalma sonucu vücut tarafından üretilir. Sağlıklı ve güçlü kemiklere sahip olmak için bünyenin D vitaminine ihtiyaç duyduğu herkes tarafından bilinmektedir. D vitamini içeren besin takviyeleriyle de bu ihtiyacımızı karşılamaya çalışabiliriz. D vitamini içeren besinleri kullanıyor olsanız bile bu vücudunuzun ihtiyacı olan tüm D vitamini miktarını karşılamaz. Bu yalnızca günlük ihtiyacınızın yaklaşık %20 sini karşılar. Geriye kalan ihtiyacımızı doğrudan güneş ışığına maruz kalıp güneşlenerek alabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği, sağlıklı olabilmeniz için yeterli miktarda D vitamini almadığınız, vücudunuzdaki D vitamini miktarının eksik olduğu anlamına gelir. Eksikliği ciddi belirtilere ve rahatsızlıklara neden olan D vitamini, bünyede çok farklı ve önemli işlevler için kullanılır. Vücudumuzdaki kemiklerin temel yapı maddelerinden en önemlisi olan kalsiyumun emilebilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır. Sinir sistemi, kasların sağlıklı olması ve bağışıklığın kuvvetli olması gibi önemli görevleri bulunur. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu D vitaminini üç farklı şekilde alabilirsiniz. Bu yollardan birisi vücudun vitamini kendisinin üretmesi, ikincisi beslenme ve sonuncusu da dışarıdan ilaç yoluyla vitamin takviyesidir.

Kilo Vermek İçin D Vitamini

D vitamini eksikliğinde kemik gelişiminin olumsuz etkilenmesi ve bağışıklık sisteminin zayıflamasının yanında enerji tüketim dengelerinin de etkilenerek yağlanmanın ve kil almanın kolaylaştığını yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmış bir gerçektir. D vitamini eksikliği, bağışıklık sistemi, kemik gelişimi, çocukların büyümesi ve gelişimlerinin devamı için çok önemlidir. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda D vitaminin kilo vermede üzerinde de önemli etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Kil verme aşamasında vücudumuzun eksiklerini ihtiyaçlarını bilip ona göre hareket etmek faydamıza olacaktır. Bu şekilde amacımıza daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde ulaşabiliriz. Zayıflama için diyet programı uygulayıp spor yapıp hala istediğiniz şekilde kil veremiyorsanız D vitamini değerlerinize baktırmanızda fayda olacaktır.

Zayıflamak İçin D Vitamini Değeri Kaç Olmalı?

Vücudumuzun D vitamini ihtiyacı ile ilgili en çok merak edilen konu ideal D vitamini değerleridir. Çünkü birçok kişi D vitamini değerlerini kontrol ettiriyor ve sonuçları öğrendiğinde yeterli D vitamini düzeyine sahip olup olmadığı sorusu ile kafaları karışıyor. İdeal D vitamini düzeyleri 40 ile 60 olarak tanımlanır. 20 ve altında çıkan değerlerde D vitamini eksikliği, 21 ile 29 arasında çıkan değerlerde D vitamini yetersizliği, 30 ve üzeri değerlerde D vitamini yeterli, 150 den yüksek D vitamini zehirlenmesi var demektir. Yılda bir kez D vitamini düzeyinize baktırmak sağlık açısından yararınıza olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir