Yüzücü Kulağı Hastalığını Duydunuz mu?

Kulak kanalının iltihaplanması ile ortaya çıkan bu hastalık genelde çocukların yüzmesi sonucu ortaya çıkıyor. Sık yüzen çocuklar da görülmesinden dolayı da bu hastalığa yüzücü kulağı hastalığı denir.  Kulak kanalında oluşan nem veya ıslaklık bebeklerde tahrişe sebep olduğu gibi isilik benzeri pişiklerin oluşmasına da neden oluyor.

Yüzücü Hastalığı
Yüzücü Hastalığı

İlerleyen durumlarda kulaktaki iltihaplanma ağrıların şiddetlenmesine de yol açar. Hastalığın sadece yüzenlerde oluştuğu gibi bir kanı da oluşmamalı çünkü hastalık yüzen kişilerin yanında banyo sonrası her kişinin başına gelebilir.

hastalık
hastalık

Islak kalan kulağın iç tabakası banyo veya yüzme sonrası temizlenmezse kulağın için pul pul dökülerek veya çatlayarak kurur. Bu alanlarda daha sonra mantar veya bakteri gibi enfeksiyonlarla birlikte bazı ateşli hastalıklarda yaşanır.

Hastalığın Önlenmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Kulak hastalığı
Kulak hastalığı

Tıpta Otitis Externa ismiyle anılan yüzücü kulağı hastalığı sedef ve seboreik dermatif hastalıklarına bağlı olarak da yaşanabilir. Kulak çubuğunun yanlış kullanımı ve kulağa saç tokası gibi bazı yabancı cisimlerin sokulması yüzücü kulağı hastalığı dışında kulak zarı zedenlenmesine bağlı bazı işitme kayıplarının yaşanmasına yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir