Yüksek Ses İle Konuşmanın Başlıca Zararları Nelerdir?

İnsanlar kendi aralarında konuşmak için iletişime geçerler. Özellikle ülkemizde iletişim içerisinde olan insanlar en büyük özellikleri yüksek sesle konuşmalarıdır. Genelde ikili tartışmaların yaşanması durumunda ortaya çıkan yüksek sesin çeşitli zararları vardır. Yüksek sesle konuşmanın zararları psikolojik ve genel sağlık açısından değerlendirilir. Yüksek sesin psikolojik yönden olumsuz etkileri çok fazladır.

ses telleri
ses telleri

Yüksek Sesin Psikolojik ve Fiziksel Zararları

Özellikle dinleyicilerin birkaç dakika sonrasında sinirlerinin yıpranması, dinleyicilerin bir süre sonrasında konuşmacının etkili olduğu ortamdan tamamen uzaklaşması yüksek ses ile konuşmanın beraberinde getirdiği başlıca psikolojik etkenlerdir. Yüksek sesle konuşmanın sağlık açısından bilinen zararları öncelikli olarak yüksek sesle konuşmak ses tellerine zarar verir, ses tonunda değişmelere neden olur, boğaz hastalıklarının oluşumunu hızlandırır.

yüksek ses
yüksek ses

Sinirlerin tahrip olmasına neden olan yüksek sesle konuşmak, genel psikolojinin olumsuz yönde etkilenmesine, işitme kaybı rahatsızlığının oluşmasına neden olabilmektedir. Uzmanlar yüksek sesle konuşmanın önemli sağlık problemi olduğuna dikkat çekerek bu alışkanlıktan kesin olarak kaçınılması gerektiğini belirtti.  Yüksek sesle konuşan insanların önemli psikolojik özelliklerinden birisi de kişinin karşıya karşı tahammülsüzlüğü ve sözünü kesme girişimidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir