Tavan Boyası Nasıl Daha İyi Yapılır?

Ev dekorasyonunda yenilik yapmak isteyen insanların yapmak istedikleri yeniliklerin ilki duvarlarda renk değiştirmek olmuştur. Her şeyde olduğu gibi tavan de duvar boyası paket yaparken ince ayrıntılar vardır. Tavan boyası yaparken görüntü olarak düzgün olması için boya öncesi hazırlık ve tamir işlemi yapılmalıdır.  

Tavanlarda çatlak ve kabarma varsa oluşan bu kabarma spatula yardımıyla yüzeysel olarak kazınır. Oluşan bu kabarma kazındıktan sonra çatlaklar alçı ile doldurulup kuruması beklenir. Sonrasında ise alçıya vurulan yer zımpara ile düzeltilerek pürüzüler giderilir ve tavan, boya yapmaya uygun hale getirilir. Tavan boyası yapmadan önce işlem yapılacak rulo yıkanarak daha kolay boya yapılması sağlanır.

Tavan Boyası Yapılırken Püf Noktalar

Tavan boyası zeytinyağı kıvamına gelene kadar inceltilir.  Tavan boyamasında iki kat işlem yapılır.  Tavan çok kirli ise tavan boyama işlemi en az 3-4 kat yapılmalıdır.  Tavana yapılan her kat boya uygulamasında emilim beklenmelidir.  Tavanın kenar kısımları ise kestirme olarak ifade edilen fırça ile sağdan sola doğru yapılmak suretiyle boyanır.  Duvarların boyanması da benzer şekilde yapılır.

Yerlere boya damlamaması içinde süpürgeliklere band çekilmelidir. Zemine ise naylon serilmelidir.  Tavan boyası mobilya veya herhangi bir yere damladığında nemli bez ile silinmesi yeterlidir. Piyasada çok farklı marka ve modelde tavan ve duvar boyası vardır. Genellikle kurumsal markalar tercih edilmelidir. Duvar boyası rengi seçiminde ise zevkinize ve tarzınıza uygun ürünler seçilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir