Stres Nedir?

Hayatımızda oldukça sık duyduğumuz stres, kişilerin günlük hayatlarına etki edip hayat standardını bozan bir duygudur. Stresli olmak olarak nitelendirilip kişinin rahatsızlık hissettiği durumlar karşısında takındığı tavır ve duygu durumu tasvir edilir.

stres
stres

Stresli Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Sürekli yaşanan yorgunluk durumu ve özellikle sabahları uykulu olma gibi durumların yanı sıra ne kadar uyursa uyusun yetersiz uyku aldığını düşüme de stresin başladığının bir göstergesidir.

Ayrıca kişi başkalarına karşıda tahammül gösteremeyip, sinirli ve endişeli bir durum içinde olur. Bu duygulara panikte eşlik eder.

Stres altında bulunan kişiler çabuk sinirlenirler, baş ağrısı gibi ağrıları sürekli yaşarlar. Eski neşeli hallerinin yerini depresif bir kişilik almış olup, kendini önemsiz hissederler.

stresle baş etmek
stresle baş etmek

İştahta artma ya da tam tersi azalmada görülse de genellikle daha çok yemeğe zaman ayırırlar. Yemek yemek onlar için elzem bir hal alıp, hemen yemek isteği uyandığı gibi hazır bulup yemesi gerekir. Aksi taktir de daha agresif olurlar.

Özellikle daha önce zevk alarak yaptıkları yürüyüş, hobileri ya da iş hayatında yapmaktan hoşlandığı her hangi bir şeye karşı bile isteği kalamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir