Sezaryen Doğum Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Sezaryen Doğum Nedir?

Doğum 9 ay boyunca anne karnında yaşayan bebeğin dünyaya gelmesi olayıdır. Kadın anatomisi normal yolla yani vajinal yolla doğum yapacak şekilde gelişmiştir. Ancak bazı durumlarda vajinal yolla doğum yapmak mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda bir tür cerrahi operasyon olan sezaryen doğum tercih edilir. Sezaryen ile yapılan doğumlarda anne karnında küçük bir kesi açılarak bebek bu keseden dışarı çıkarılır.

sezaryan doğum
sezaryan doğum

Sezaryen Doğuma Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur

Uzmanlar anne adaylarına normal yolla doğum yapmayı tavsiye ediyorlar. Ancak bazı durumlarda anne adayının bünyesi normal doğum yapmak için uygun olmayabilir. Böyle durumlarda tıbbi zorunluluk nedeniyle sezaryen ile doğum tercih ediliyor.

sezaryan doğum
sezaryan doğum

Plesantanın rahim ağzını tümüyle kapattığı durumlarda, bebek gelişinin yan ya da ters olması durumlarında, bebeğin 4500 gramdan ağır olduğu durumlarda, pelvis darlığı durumunda, bebeğe HSV virüsü bulaşma ihtimali bulunduğunda, daha önceki doğumların sezaryen ile yapıldığı durumlarda, anne adayının ıkınmasının sakıncalı olduğu durumlarda, bebekte meydana gelen anomalilerde doktor tarafından sezaryen doğuma karar verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir