Şantiyelerde İş Güvenliğinin Temel Anahtarı

Konut sektörünün dikine doğru büyümesi, sektörde yer alan insanlara gereken değerin de yükselmesine, büyümesine neden oldu. İşçi sağlığı ve güvenliği konusu bu noktada çok etkin bir öneme sahip. Asla hafife alınacak bir konu olmamakla birlikte, kurallara kesinlikle riayet edilmesi gereken bir öneme sahip.

ikaz yeleği

Şantiyelerde görev alacak olan personelin en başta, kişisel koruyucuları tamamlaması gerekiyor. Bunlar, baret, ikaz yeleği ve iş ayakkabısı olarak sıralanıyor. Eğer işçi yüksek bir yere çalışacaksa, iskele üzerinde görevini yerine getirecekse, kesinlikle emniyet kemeri ile kendini koruma altına alması gerekiyor. Bunların yerine gelmediği bir şantiyede ne yazık ki güvenlik olmayacak ve sonu çok büyük yaralar açacak hadiselere davetiye çıkarılmış olacaktır.

İlk Önce İşçi Güvenliği

Özellikle şantiyelerde yelek giyilmesinin önemine dikkat çekmek istiyorum. Her şeyden önce giyile yelek, personelin hangi firmada görevli olduğunu ifade ediyor. Üzerinde ki reflektörler neticesinde karanlıkta bile olsa fark edilmeyi sağlıyor.

Bir şantiyede personelin başına acı bir olay gelmişti, bahsi geçen personelden günlerce haber alınamadı, en son işe çıktığını gören arkadaşları şantiyeni her tarafında onu aradılar, çok sonra günler sonra cansız bedenine ulaştılar, otoparkın derinliklerinde. Eğer o personelin üzerinde ikaz yelekleri olsaydı, kendisi çok önceden fark edilecekti ve belki de hayatta kalabilecekti.

İşçi sağlığı ve güvenliği, yaptığınız ve yaptırdığınız bütün işlerden daha önemli, siz işçi olarak önce güvenliğinizi düşünün, siz de işveren olarak işçinize önce güvenli bir çalışma ortamı hazırlayın. Bu konuda hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için http://www.betais.com.tr/ikaz-yelekleri/ adlı internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir