Sağlığınızı Korumak İçin Bilgisayar Klavyenizi Düzenli Olarak Temizleyin

Gün içerisinde aktif olarak kullandığınız bilgisayar klavyeleriniz tahmin edemeyeceğiniz derecede bakteri ve mikrop barındırıyor. Bunun yanı sıra bilgisayar başında yemek yeme alışkanlığına sahip kişiler iseniz yediğiniz yemeklerin kırıntıları klavyenizin tuşları arasına kaçıyor ve klavyenizi bozabiliyor.

klavye koruyucu
klavye koruyucu

Bilgisayar ve Klavye Temizliği

Bilgisayarınızı temiz tutmanızın yolu öncelikle ellerinizi temiz tutmanızdır. Gün boyu ellerinizle temas halinde olan bilgisayar ve klavyenizin temizliğine başlamadan önce düzenli olarak ellerinizi yıkamanızda fayda var. El temizliğinize dikkat ettiğiniz süreçlerde daha az hastalandığınızı fark edeceksiniz.

Daha sonrasında yemek yerken bilgisayarınızı olabildiğince uzağınızda tutmalısınız. Yemek kalıntıları bilgisayarınızda bakterilerin üremesine sebep olabileceği gibi bilgisayarınızın teknik sıkıntılar yaşamasına da sebep olabilir. Aynı zamanda bilgisayar başında gıda tüketimi obeziteye sebebiyet verdiği için de oldukça sakıncalıdır. Hem bilgisayarınızın sağlığı hem de kendi sağlığınız için bilgisayar karşısında yemek yememeye özen gösterin.

klavye temizliği
klavye temizliği

Klavye temizliğini yaparken bilgisayarınızın kapalı olması ve fişe takılı olmaması gerek. Daha sonrasında bilgisayarınızın klavyesini ters çevirerek içerisinde bulunan pisliklerin dökülmesini sağlayın. Eğer tam anlamıyla temizlenmediğini düşünüyorsanız tuşlarını dikkatlice çıkararak temizleyebilirsiniz.

Tuşlarınızın arasını ucu pamuklu çubukları alkol ile hafif nemlendirerek temizleyin. Yalnız hafif nemli olması gerektiğini unutmayın. Daha sonrasında tüy bırakmayacak bir bez yardımı ile klavyenizi güzelce silin. Tüm bu işlemler ayda bir yaparak klavyenizin mikroplardan ve bakterilerden uzak kalmasını sağlamanız mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir