Nane Ve Mentol Vücudu Serinletiyor

Yaz mevsiminin en sıcak günlerini yaşadığımız şu günlerde hava sıcaklıkları ülke genelinde 30 derecenin üzerinde seyiriyor. Deniz veya havuz sularıyla serinlemenin mümkün olmadığı günlerde nane ve mentol içeren uçucu yağlar yardımıyla serinleyebilirsiniz. Evet nane ve mentol serinletiyor.

nane
nane

Bahçelerde kolayca yetiştirilebilen naneler uygun ortamı bulduklarında doğada da kendiliğinden türeyebiliyor. Nane yapısında mentol içeriyor. Mentol vücuda temas ettiğinde beyine otomatik olarak serin bir komut iletiliyor. Bu sayede tropik sıcaklıklarda dahi insan kendinde taze bir serinlik hissedebiliyor.

Mentol Soğuk Sinyaller Gönderiyor

Mentolün serinletici etkileri olduğunu aslında herkes biliyor. Nane şekerindeki ve diş macunundaki mentolün sadece ağızda değil vücudun geri kalan bazı kısımlarında da ferahlatıcı ve serinletici etkilerini herkes mutlaka hissetmiştir.

nane otu
nane otu

Sıcak günlerde nane ve mentollü uçucu yağları teninize sürdüğünüzde çok hızlı ve etkili bir şekilde ferah bir serinlik hissedersiniz. Bunun haricinde ıslak bir havluya bir kaç damla nane yağı damlattıktan sonra havluyu teninize sarabilirsiniz. Bu şekilde de etkili bir serinlik elde etmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir