Mazda’dan Dizel Arabalarda Devrim

Sanayi devriminden sonra insanlık için su gibi önemli bir hal almaya başlayan petrol, dünya üzerinde yaşanan siyasi ve politik karmaşalardan dolayı sürekli olarak yükseliyor. Son yıllarda giderek daha da artan petrol fiyatları ve küresel ısınma nedeniyle firmalar daha çevreci otomobiller üretmeye başladı.

Renault, Volkswagen, Honda, BMW gibi çeşitli markalar elektrikli otomobiller üreterek ilk adımı atsalar da yüksek fiyatları ve düşük performanslı nedeniyle çok tercih edilmedi.

Mazda’dan Dizel Arabalarda Devrim
Mazda’dan Dizel Arabalarda Devrim

Bu sorunu çözmek adına üreticiler hibrit adı altında yeni bir motor türü icat etti. Hibrit motorlar benzinli veya dizel olup elektrikli olarak da kullanılan yeni motor türleridir. Daha önce Japon otomobil üreticisi olan Mazda benzinli hibrit motorlara sahip araçlar üretirken şimdi de dizel hibrit motorlara sahip arabalar üretmeye hazırlanıyor.

Bilindiği gibi dizel araçlar benzinli araçlara göre daha az yakıt tükettikleri gibi dizelin litre fiyatı benzine göre çok daha hesaplı. Daha önce ürettiği benzinli hibrit arabalar ile 100 km’de 3,2 lt.  yakıt tüketimi ile oldukça tasarruf sağlıyordu.

Mazda Arabalar
Mazda Arabalar

Hibrit Mazda 3 Geliyor

Şu anda ülkemizde satışa sunulmasa birçok Avrupa ülkesinde satışa sunulan Mazda 3 üzerinde uygulayacağı dizel hibrit araç ile 100 km’de 2,5 lt. yakıt tüketilmesi planlanıyor. 2016 yılında satışa sunulması planlanan Mazda 3 bu özelliklere sahip ilk Japon otomobili olarak teknoloji tarihi sayfalarında ki yerini alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir