Kredi Kartı Nasıl Daha Yararlı Kullanılır?

Bankalar gün geçtikçe insan hayatı üzerinde daha büyük bir öneme ve etkiye sahip oluyor. Durum böyle olduğu için insanlar artık en ufak tutardaki alışverişlerinin bedellerini dahi kredi kartı ile ödemek isteyebiliyorlar. İlk dönemler bu ödeme şekli insanlarda soruna yol açmıyor fakat ilerleyen dönemlerde bu durum kredi kartı kullanan kişiler için büyük sorunlara yol açabiliyor.

kart kullanımı
kart kullanımı

 

İnsanların büyük çoğunluğu kendilerine sunulan kredi kartı limitini harcadıktan sonra ödemeyecekmiş düşüncesi ile yaşıyorlar. Bu düşünce tarzı ile kredi kartı kullanıldığı zaman ay sonu geldiğinde borcun asgari ödeme tutarı dahi ödenemeyebiliyor. Bu sebepten dolayı aylık kazancınız ile doğru orantılı alışverişler yapmanız gerekiyor.

Nakit Harcama Alışkanlığı Edinin

En az asgari ödemesini ödeyebileceğiniz şekilde harcama yaparsanız ve acil durumlar dışında kredi kartı kullanmazsanız, kredi kartı kullanmak size büyük avantaj sağlayabilir. Aksi takdirde durum içinden çıkılmaz bir hal almaya başlayacaktır.

kredi kartı
kredi kartı

Bir diğer önemli nokta ise kredi kartı limitinin belirlenmesi aşamasıdır. Gerektiğinden fazla kredi kartı limitine sahip olursanız bu limiti harcama riskiniz de bulunuyor. Bu yüzden aylık olarak harcanabilecek limitin doğru belirlenebilmesi için önce aylık kazancınız üzerinden hesap yapmanız ve doğru limiti bulmanız gerekiyor.

Bu durumlar dışında dikkat edilmesi gereken nokta nakit harcama yapma alışkanlığı edilmesidir. Alışverişlerinizin büyük çoğunluğunu gerekmedikçe kredi kartı ile yapmayın ve nakit ödeme yöntemi ile giderinizi dengeli tutmaya çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir