İşsizlik Dezavantajı Avantaja Nasıl Dönüştürülür?

İşsizlik, her zaman yapmak isteyip yapamadığınız bir sürü şeyi yapabileceğiniz bir dönemdir; uzun yürüyüşlere çıkabilir, spor yapabilir, evinizde düzenleyemediğiniz dolaplarınızı elden geçirebilir, kitaplara filmlere gereken zamanı ayırabilir ve daha birçok şeyi fırsata çevirebilirsiniz.

Güçlü olun ve stresten uzak durun; “söylemesi kolay ama uygulaması zor” diye düşünmeyin ve kendinizi motive etmeye çalışın. Bunun geçici bir süre olduğunu ayrıca pek çok avantaj sağlamak için değerlendirilmesi gereken bir dönem olduğuna odaklanmalısınız.

işsizlik
işsizlik

Boş vaktinizi boş geçirmeyin; uyuyarak, tembellik yaparak ya da TV izleyerek gününüzü öldürmeyin. Erken kalkmak, duş almak ve diğer meşguliyetler için kendinize bir program hazırlayın ve buna harfiyen uyun.

Mutlaka spor yapın; günlük egzersizler dışında belki daha önce isteyip de yapma fırsatı bulamadığınız bir sporun tekniklerini öğrenmek ve antrenmanlar yapmak sizi dinamik ve enerjik tutacaktır.

Yeteneklerinizi geliştirin; eğitim aldığınız meslek ile ilgili donanımlarınızı arttırmak için bilgisayar programları veya yabancı bir dil öğrenmek gibi yapabileceğiniz pek çok şey olabilir. İşsizlik sürenizi kendinize yapacağınız yatırım olarak düşünerek geri dönüşü size artılar kazandıracak konulara yönelebilirsiniz.

işsizlik sorunları
işsizlik sorunları

Sosyal hayattan kopmayın; işsizken karşılaşacağınız insanların sinir bozucu sorularına maruz kalabilirsiniz ancak kendinize güvenin ve bu durumun geçici olduğunu kendinize sık sık hatırlatın. Arkadaşlarınıza, dostlarınıza mutlaka zaman ayırın, işsizlik süresini kolay atlatmanıza önemli katkıları olacaktır.

Elbette işsizliğin kolay olduğunu kimse iddia edemez, ancak kendinizi bırakırsanız hiç bir zaman bir işiniz olmayabilir, hayattan koparsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir