Adli Bilişim Nedir?

Dijital ortamda ve bilişim sistemlerinde yer alan verilerden delil olarak yararlanılmasını ifade eder. Adli bilişim internetin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte önemli bir konu halini aldı.

Multidisipliner bir alan olan adli bilişimde birçok faktör göz önüne alınır. Bu alana genelde elektro optik ve elektromanyetik alanda korunan ya da iletilen ses ve görüntü gibi bilgiler girer. Bazı durumlarda veriler bunların birleşiminden de oluşur.

Bu tür veriler mahkemede delil olarak kullanılır. Ancak bu verilerin işlenmesi, analiz edilmesi ve eğer şifreli ise şifrelerinin kırılması gerekir.

Bu süreçte delil niteliğinde sayılan verilerin analizi ve raporlanması gerçekleştirilir. En son aşaması raporlama aşamasıdır. Bu aşamadan sonra veriler mahkemeye delil olarak sunulur. Bu iş tıpkı adli tıp uzmanlarının olay yerinde cinayete kurban giden birisinin bıraktığı işaretleri ortaya çıkarması gibidir.

Adli Bilişime Konu Olan Materyaller

Bilgisayar, depolama cihazları ve internet üzerinde yer alan her türlü veri ve bilgi bu alanın konusudur. Cep telefonu, CD, DVD, USB, MP3 çalar, sim kartlar, akıllı telefonlar, sunucu, modem gibi aygıtlar bu alanın konusudur.

Adli Bilişim Neden Gereklidir?

Aile hukuku ve özel hukuka dair her türlü uyuşmazlığın giderilmesinde delil olarak kullanılabilecek mahkemenin seyrini etkileyebilecek türde bilgilerin, büyük bir titizlik ile işlenmesi gerekir.

Aile hukukunda özellikle boşanma davaları uzun sürer. Bunun nedeni delil yetersizliği ve tarafların anlaşmaya bir türlü yanaşmamalarıdır. Bu aşamada taraflar anlaşmaya yanaşmasa bile fiili olarak elde edilen veriler, mahkemenin daha çabuk bitmesini sağlayabilir. Bu veriler, akıllı telefondan çekilen mesajlar, internet ortamında sosyal medya hesaplarında yer alan görüşmeler (silinmiş olsalar bile) ya da daha önceden bilgisayar ortamında yer alan yazı ya da resimler olabilir.

Ticari davalarda yaşanan uyuşmazlıkların giderilmesinde de her türlü veri delil olarak kullanılır. Ham olarak veriler genelde bir işe yaramazlar. Bu verilerin net ve anlaşılır bir şekilde mahkemeye delil olarak sunulması gerekir.

Adli bilişim konuları ile ilgili her türlü bilginin sağlanması ve teknolojik altyapının kullanılmasını profesyonel olarak yerine getirmek gerekiyor. Bamer internet sitesinde adli bilişim ile ilgili ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir