İş Görüşmesine Giderken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

İşsizlik endişesi, iyi bir iş bulma konusundaki büyük heyecan iş görüşmesinde adayların hata yapmasına sebep olabileceği için bazı konulara dikkat etmek ve kişinin kendini önceden hazırlamış olması gerekir. Mesela kişinin görüşme öncesinde başvurduğu pozisyon hakkında önceden bir araştırma yapmış olması hem özgüvenini yükseltir hem de işverenin ya da işe alımdan sorumlu kişinin soracağı sorulara kendisini hazırlamasına yardımcı olur. Ne cevap verileceğini bilmek her zaman daha rahat olmaya yol açacağı için tedirgin ruh halinden de kurtulmuş olunur.

İş görüşmesi
İş görüşmesi

İş görüşmesinde sakin olmanın ilk adımı iş görüşmesine erken gidilmesidir. Çünkü telaşla geçen yetişme süreci kişinin kendini hazırlıksız ve yetersiz hissetmesine sebep olur. 10 – 15 dakika kadar erken gitmek ise oturup sakinleşmeye, neler konuşulacağına odaklanmaya, ciddi ve profesyonel bir duruş sergilemeye olumlu katkılar sağlar.

İş Görüşmesinde Nasıl Bir İmaj Çizilmelidir?

Temel olarak belli bir pozisyon için başvurulduğu zaman, işveren o pozisyonun sorumluluklarının bilinmesini ve bu konuda başarılı olunacağına emin olmak ister. Elbette ilk görüşmede adayın işinde başarılı olacağı kesinkes bilinemez ancak buna dair şüpheye düşürmemek yeterlidir. Başvuru yapılan işletme hakkında ufak bir araştırma yapmak, fikir sahibi olarak gitmeyi sağlayacağı gibi olası bir suskunluk anında gerekli konuşmayı yürütmek konusunda yaratıcı olmayı kolaylaştırır. Sorumlulukların ve ne gibi problemlerin oluşabileceğini bilmek kişinin etkinliğini göstereceği için önceki iş tecrübelerinden bahsetmek de etkili olabilir.

iş görüşmesi
iş görüşmesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir