Hangi Mevsim Hangi Balık Tüketilmelidir

Uzmanların bile haftalık olarak tüketilmesi gerektiğini ifade ettiği yiyecekler arasında ilk sırayı balıklar alır. Bazı balıklar fırında tercih edilirken bazılar da yağda kızartılarak tüketilir. Her mevsim tüketilen balık mevsimsel olarak deniz ve diğer sulak alanlarda oluyor. Balık tüketiminde sevilerek yenen ürünler var.

balık
balık

Bunlardan birisi olan Barbun balığı Temmuz ve Ekim arasında sevilen balık türü olup, tavası ve ızgarası son derece lezzetlidir. Dört mevsim yenen balıklardan birisi olan tekir ise tavada ve ızgara da yapılır.  Büyük balık sevenler için önerilen balık türlerinden olan Çipura iki kişiyi doyurabilecek büyüklükte olanları vardır.

Balık Pişirme Türleri

Buğlaması, çorbası, fırını çok güzel olan çipura, Mayıs ve Temmuz ayları haricinde yenebilecek balıklardır. Son dönemlerinde en gözde balığı Karagöz ise mutfaklarda sık görülen balıklardır. Görüntüsü birçok kişiye ilginç gelse de dil balığı tavası yapılan balık türlerinden olup çok büyük olanları mangallık olarak hazırlanır.

balık mevsimleri
balık mevsimleri

Türkiye’de en çok tüketilen ve deniz kuru fasulyesi olarak nitelendirilen  hamsi ise en rağbet görülen balıklardan birisidir. Her şekilde pişirilebilen hamsi, özellikle Kasım ve Şubat aylarında çok fazla tüketilen balık türüdür. Hamsi gibi satışı yüksek rakamlara sahip balıklardan olan Sardalya ise Eylül ayında başlayan av yasağının kalkmasıyla birlikte denizlerde en çok yakalanan ve sofralara ilk gelen balık olmuştur. Kefal, Lüfer ve Uskumru sofraların ilgi gören diğer balıkları olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir