Hangi İşlemciler Daha İyi: AMD mi Intel mi?

İşlemci alacaksınız ancak hangi işlemci markasından yararlanacağınızı mı düşünüyorsunuz? AMD mi yoksa İntel mi daha iyidir? Diye düşünüyorsanız eğer, farklı bütçeye göre ve farklı ihtiyaçlara göre her iki işlemci de de birbirinden farklı özellikler bulunuyor. Bu özelliklerin her birini sizlere sunmak istiyoruz.

Fiyat/Performans Değeri

Performans konusunda işlemci hızında AMD, İntel’e göre bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Bütçe konusunda eğer ki hem geniş hem de profesyonel olarak çalışmalar yapılacak ise, o halde İntel’in tercih edilmesi doğru olacaktır. Birbirinden farklı işlemleri aynı anda çalıştıracaksanız ve uygun fiyatlarda ulaşmak istiyorsanız, AMD işlemci uygun olacaktır. Elbette İntel’de aynı değerdedir ancak fiyatlandırma açısından AMD, bir adım önde olup uygun fiyattadır.

Ek Özellik Değişiminde Kolaylık

İntel sistem sahibiyseniz ve oyun seven biri olmanızla birlikte, eğer ki anakart soketleri değiştirmek istediğinizde ya da buna benzer işlemler yapmak istediğinizde, AMD’e göre daha rahat ve kolay bir biçimde değiştirerek kullanıma devam edebileceğinizden emin olabilirsiniz.

ek uygulama
ek uygulama

Bellek ile Ekran Kartı Performansı

Bellek açısından AMD işlemcilerde her zaman için 2 – 4 kanallı bellekler çalıştırılıyor. Ancak İntel işlemcilerinin kimi modellerini incelediğimizde 3 – 6 kanallı bellekleri çalıştırdığını söyleyebiliriz. AMD’de ATI, Intel işlemcilerde ise Nvidia ekran kartı mevcuttur. Buna göre de seçimler yaparak performans açısından uygun olarak oyunlarda gerçekten istediğiniz performansı alabileceğiniz şekilde seçimler yapabilirsiniz.

Overclock Denilen Hız Aşırtma Durumu

AMD, Intel işlemcilerine göre Overlclock konusunda daha yatkın olduğu bilinir. AMD işlemciler bu yönden uygun fiyatlarda yüksek performanslar sağlayan işlemciler olarak ön plana çıkıyor. Sıcaklık değeri olarak AMD 60 – 70 derecede çalışırken Intel ise 80 – 90 gibi derecelerde çok rahatlıkla sorunsuz olarak çalışıyor.

overclock
overclock

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir