Hangi Hayvanlar Göç Eder?

Genellikle hayvanlar mevsimsel değişikliklerden dolayı göç etmek durumunda kalmaktadır. Ancak kara hava ve deniz yolları ile göç eden birçok hayvan türü bulunmaktadır. Hayvanlar aleminde göç eden hayvan sayısı çok fazladır. Balıklar, amfibiler, sürüngenler, böcekler, hayvanlar gibi birçok hayvan çeşidi mevsimsel değişiklikler de göç etmektedir. Genellikle en çok kuş türünün göç ettiği bilinmektedir. Yem kıtlığı, iklim değişikliği, mevsimsel şartlar üreme sorumluluğundan dolayı hayvanlar göçe mecbur kalmaktadır. Bazı hayvanlar sürü halinde göç ederken bazı hayvanlar da tek başlarına göç etmektedir. Özellikle guguk ve tavus kuşu tek başlarına göç etmeyi tercih etmektedir. Ancak kırlangıçlar gibi grup halinde göç eden hayvan türleri de bulunmaktadır.

hangi hayvanlar göç eder

Hayvanların Göç Etme Nedenleri Nelerdir?

Genellikle hayvanlar tarafından sağlanan göçler dönemsel olmaktadır. Mevsimsel şartların değişmesinden dolayı hayvanlar soğuk bölgeden sıcak bölgeye doğru göç etmektedir. Çünkü aşırı soğuk olan bölgelerde besin bulmak da oldukça zor olmaktadır. Hayatta kalabilmek için hayvanlar Göç etmek durumunda kalmaktadır. Hayvanlar Göç etmeden önce vücutlarında enerjisi toplayarak göç etmeye konulmaktadır. Özellikle hayvanların göç etmesindeki en büyük nedenlerden biri iklimsel koşulların değişime elverişli olmasıdır. Yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için hayvanlar belli dönemlerde farklı bölgelere göç ederek yaşam mücadelesi vermektedir. Hayvan göçlerinin çeşitleri de bulunmaktadır.

Hayvan Göçü Çeşitleri

Hayvan göçlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Çünkü hayvan tabiatı oldukça geniştir. Bundan dolayı da her hayvan türünün farklı bir şekilde göç hareketi bulunmaktadır. Genel olarak iki tür göç hareketi bilinmektedir. Aktif ve pasif göç çeşitleri kendi içerisinde de farklı kategorilere ayrılmaktadır. Mevsimsel yani günlük göç ve periyodik yani yatay ve dikey göç anlamına gelmektedir. Mevsimsel göç adından da anlaşılacağı gibi mevsimsel şartlara uygun olarak yaşamsal fonksiyonların sürdürebilmesi için belli dönemlerde yapılan göç hareketidir. Mevsimsel göç hareketine balık ve kuşlara örnek olarak verebiliriz. Hayvanların yaş göçü ise genellikle hayvanlar belli bir erişime geldikten sonra tek başına yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için sürüden ayrılmasına verilen göç çeşitlerinden biridir. Göç hareketleri kısa dönemli olabileceği gibi uzun dönemde sürebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir