Hamilelikte Ayakkabı Seçimi Neden Önemlidir?

Hamilelik döneminde bayanlarda hormonal değişimlerle birlikte ödem oluşumu ve kilo artışı olur. Bu artışlar ile vücudun kütlesi artarak ayaklara binen yükün de artmasına neden olur.

gebelik
gebelik

Bu kadar fazla yükün altına giren ayakların sağlığını koruması ve dengesini sağlaması açısından ayakkabı seçiminde de öncelik rahatlık olmalıdır. Çünkü hamilelikte ayakkabı seçimibilinçsizce yapıldığında ayakkabı vücut dengesini bozarak bel bölgesine ağırlık verip ağrılara sebep olur.

Nasıl Ayakkabı Seçilmelidir?

  • Bu dönemde ayakkabı topuğunun yüksekliği 5 santimi geçmesi ile birlikte tamamen ayakkabının topuksuz olmaması gerekir.
  • Yumuşak ve kaliteli ayakkabı tabanı olmalıdır. Ayrıca vücut denge sağlığı için ayakkabıların alçak topuklu ve yüksek burunlu modellerden olmalıdır.
  • Ayakkabıda ayak sağlığı için havayı geçiren ve mümkünse hakiki deri ayakkabılardan tercih edilmelidir.
  • Hamilelik döneminde ayakta oluşan ödemlere karşı ayakkabı bol, bağcıksız ve geniş olmalıdır.
gebelikte ayakkabı seçimi
gebelikte ayakkabı seçimi
  • Hamileler için özel üretilen ayakkabıları tercih edebilir ve yahut ortopedik özellikleri bulunan rahat ayakkabıları alabilirsiniz.
  • Kış aylarında hamile bayanlar için ayakkabılar bot ve ya çizmede sıkı ve uzun olanlar yerine bol ve fermuarlı giyip çıkarması rahat olan modellerden tercih edilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir