Hamilelik Sonrası Kiloları Vermenin Yolları

Hamilelik döneminde hemen hemen her anne adayı kilo alır. Alınan kilonun çok ya da az olması annenin beslenme düzenine, genetiğine ve yaptığı egzersizlere göre değişir.

Özellikle hamilelik döneminde çok kilo alan kişiler, hamilelik sonrası dönemde zayıflamanın türlü türlü yollarını ararlar. Bu kiloları vermenin en sağlıklı yolu ise, bir uzmanla görüşüp diyet ve egzersiz programı hazırlamaktan geçer.

Korse Kullanımı
Korse Kullanımı

Basit Egzersizlerle ve Beslenmeyle Hamilelik Sonrası Kilo Verme

Her annenin bebeğini ilk aylarda mutlaka kendi sütüyle beslemesi gerekir. Bu, hem bebeği hem de kendi sağlığı açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda emzirmek, annenin daha hızlı kilo vermesinde de bir etkendir. Çünkü anne, süt verdikçe kalori ve enerji harcar.

Hamilelik sonrası yırtık ve sarkıklar
Hamilelik sonrası yırtık ve sarkıklar

Hamilelik sonrasında kilo vermek için anneler, diğer kadınların yaptığı gibi diyet yapamaz. Çünkü bebeğini beslemesi için gerekli besinleri alması gerekir. Bu yüzden bir diyetisyenle görüşüp hem kendini formda tutacak hem de bebeği ve kendisinin bütün besinleri almasını sağlayacak bir diyet listesi hazırlatmalıdır.

Lohusa olarak adlandırılan hamilelik sonrası dönem, annelerin en stresli olduğu dönemdir. Fakat strese giren anne, eve kapanıp kendini yemeğe vermemelidir. Bu durumu önlemek için bebeğini dışarıda gezdirirken kendisi de en az yarım saat yürümelidir.

Ortopedik korse
Ortopedik korse

Doğumdan en az bir ay sonra, annenin sağlığı bu duruma müsaitse yürüyüşler dışında evde mekik çekme hareketleri de yapabilir. Fakta bu hareketleri zorlanmadan ve yeteri kadar yapmalıdır.

Doğumdan sonra yapılacak en faydalı egzersizlerden biri de yüzmedir. Yüzmek kalori yaktırırken, hamilelikten dolayı vücut formu bozulmuş kadınların vücudunun şekle girmesine de yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir