Hamilelik Döneminde Annenin Ruh Sağlığı

Yepyeni bir dünyanın başlangıcında anne adayı hem fiziksel hem de ruhsal bir değişim içine girer. Çiftlerin dünyasına da ayrı bir renk katar. Hazırlıklı bir hamilelik dönemi ruhsal açıdan olumlu duygular yaratır. Bazı durumlarda ise hazırlıksız yakalanıldığında çiftlerde sorunlara neden olabilir. İş yaşamının etkilenmesi, maddi durumlar gibi olumsuz durumlarda annenin ruh sağlığında bazı gerginlikler olur ve bu bebeği de etkiler.

gebe anne
gebe anne

Hamilelik ve Ruhsal Durumlar

Bebekte sorun olacak mı, doğum nasıl geçecek ya da doğum sonrası bebeğe nasıl bakılacak. İster istemez hamilelik sırasında düşünülen duygulardır. Hamilelik süresi boyunca bedende de bazı şikayetler görülür. Bu durum da annede rahatsızlıklara neden olabilir.  Bebeği elinize aldıktan sonra ise kendinizde büyük bir güç isteği bulursunuz.

hamile
hamile

Ruhsal dalgalanmalar hamilelik süresi boyunca annede görülür. Bilinçaltınızı her zaman olumlu düşünceler ile doldurmalısınız. Gerektiğinde psikolog yardımı almayı ihmal etmeyin. Hamilelik yeni bir süreçtir. Kendinizi çok iyi hissetmeli ve sevdiğiniz işleri yapmalısınız. Yanlış  bilgiler yerine mutlaka doktordan da yardım almayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir