Hale Nedir? Hale Nasıl Oluşur?

Modern çağda bilim dünyası tarafından keşfedilen veya ortaya çıkartılan her yeni bir durum veya bilgi için farklı adlandırmalar gerçekleştirilerek, özellikle de popüler kültürde daha basit şekilde anlaşılabilir olması amaçlanıyor. Bu tip bilim ürünlerinden birisi olarak öne çıkan hale, güneş çevresinde beliren bir ışık halkası veya daire şekli olarak tanımlanıyor.

Hale
Hale

 

İnsanoğlu açısından son derece merak uyandıran bilim olaylarından birisi olarak öne çıkan bu duruma dair pek çok farklı görüş bulunduğu gibi çok sayıda teoride bulunuyor. Bunlar arasında özellikle de halk arasında son derece yaygın olan güneşin çevresinde ortaya çıkan bu halkanın yakın bir zamanda yağmur yağacağı görüşü bulunuyor. Aslında bu görüşte biraz gerçeklik payı bulunduğu söylenebilir.

Hale Güneş Işınlarıyla Oluşuyor

Hale Güneş
Hale Güneş

 

Fırtına öncesinde yüksek bulutlar geldiği biliniyor. Buna karşın hale oluşumu sırasında gökyüzü tamamen berraktır.İnce bulutlar hale oluşumunun en net göstergesi olarak öne çıkarken ince ancak büyük bulutlar milyonlarca küçük buz kristali içerisinde bulunduruyor. Tam bu noktada güneş ışınlarının bu kristallere çarpması halinde ortaya çıkan ışık yansıması ile halelerin oluşumu gerçekleşiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir