Gıda Etiketindeki Kalori Değerleri Yanlış Olabilir mi?

Günümüzde, kalori oranları özellikle Atwater sistemi tarafından tahmin ediliyor. 19. yüzyılın sonlarında geliştirilen Atwater sistemi, aslında yiyeceklerin enerji sağlayan bileşenlerinin yakılması ve sonuçların ortalaması alınarak elde edilen rakamları kullanır: 1 gr alkol= 7 kalori, 1 gr karbonhidrat = 4 kalori, 1 gr yağ = 9 kalori, 1 gr protein = 4 kalori gibi. Atwater yönteminde bir gıdanın bileşenlerindeki kaloriler toplanır, daha sonra, karbonhidratlardaki sindirilemez lifler çıkarılır. Gıdanın toplam kalori sayısını alıp arzuladığınız birime bölmeniz yeterlidir.

gıda kalorileri
gıda kalorileri

Kalori Hesapları Gerçeği Yansıtmıyor

Diyet yapan herkes yıllar boyu kalori hesaplarıyla uğraştı, ancak yeni araştırmalar yanlış olabileceğini gösteriyor. Daha doğru bir ifadeyle, Harvard Üniversitesi’nden Richard Wrangham tarafından yapılan bir araştırma, kaloriyi belirleme konusunda Atwater sisteminin hatalı olduğunu belirtti. Birincisi, midemizdeki bakterileri görmezden geliyor. Sindirimde midemizin bakterileri, bazılarını kendilerini beslemek için kullanır, yani daha az kalori alıyoruz demektir.

Wrangham geçmişteki bilim insanlarının sindirim sürecindeki kalori maliyetini hiç dikkate almadığını iddia ediyor. Vücudunuz, örneğin çiğ bir havuç veya çiğ et parçalarını sindirirken çok fazla enerji harcıyor. Fakat bu gıdaları pişirirseniz yumuşar ve vücudunuz onları daha az kalori harcayarak sindirir. Böylece, net etki, daha fazla kalori almış olmanızdır.

gıdalar
gıdalar

Araştırma, pişirilen yiyeceklerin kalorisinin muhtemelen % 25 ila % 50 oranında artırdığını gösteriyor. Örneğin çiğ patates, sindirim enzimlerimizin erişemediği nişasta doludur, ancak, pişirildiğinde, bu nişastalar jelatinleştirilir ve şeker bazlı moleküller salınır, bu da kalori alımımıza katkıda bulunur. Ayrıca, doğrama, öğütme ve benzeri yöntemler ile yemek hazırlama onları daha kolay sindirim enzimleri için erişilebilir hale getirir.

Bununla birlikte sağlıklı bir diyetin tüm çiğ yiyeceklerden oluşması gerektiği anlamına gelmez. Evet, bedenlerimiz onları sindirmek için daha sıkı çalışıyor, bu nedenle çok fazla çiğ yiyecek yemeniz, daha az kalori anlamına geliyor, ancak yalnızca çiğ yemek sorunlu olabilir. Hem çiğ ve işlenmiş gıdalardan oluşan bir diyet en iyisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir