Gebelikte Bacak Ağrıları Neden Olur?

Gebelikte sıklıkla sorun oluşturan nedenlerden birisi de bacak ağrıları ve kramplardır. Bacak krampları daha çok gece uykuda ve sabaha karşı görülmekle beraber ara gündüz ayakta kalındığında yada oturulduğunda da görülebilir. Hamilelikte kramplar ve bacak ağrıları magnezyum, kalsiyum gibi minarelerin azlığından ve fosfor gibi elementlerin fazlalığından meydana gelir.

bacak ağrısı
bacak ağrısı

O nedenle gebelik dönemindeki krampların azalmasında doktor tarafından magnezyum ve kalsiyum ağırlıklı tabletler önerilir. Bunun dışında kalsiyum ağırlıklı süt ve süt ürünleri de bu minarelerin azalmasında fayda sağlar.Hamilelikte aşırı bacak kramplarını azaltmak için medikal tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bunun dışında uzun süre ayakta durmamak, uzun süre oturmamak, kan dolaşımını hızlandırıcı hareketler yapmak ve ağrılı bölgeye masaj yapmak gibi evde yapabileceğiniz çözümlerde etki sağlayacaktır.

gebelikte ağrılar
gebelikte ağrılar

Gebelikte bacak ağrılarının en önemli nedeni de venöz yetersizliğidir. Venöz yetersizliğini biraz açacak olursak venöz, kan dolaşımının yavaşlaması ve kanın bacaklarda göllenmesi sonucu oluşturduğu dolgunluktur. Buna venöz yetersizliği de denir. Gebelikte kilo artışı da bacak ağrılarının bir diğer sebebidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir