Gebelik Döneminde Beslenme

Düzenli ve sağlıklı beslenmek insanı zinde tutar, hastalıklardan korur ve belki de ömrünü uzatır. İnsan,  hayatının her alanında beslenmesine dikkat etmelidir ama beslenmeye en fazla önem verilmesi gereken dönem gebelik dönemidir.

gebelikte besin
gebelikte besin

Beslenme Önerileri

Şüphesiz bir kadın için en yüce makamdır annelik. Bu makamında en zor safhası gebeliktir. Anne adayının düzenli beslenmesi sonucu, bebek anne karnında gelişimini sağlar ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir. Dengesiz ve sağlıklı olmayan besinlerle beslenen anne, bebeğinin sağlığını riske sokabilir. Bu süreçte protein ihtiyacı hayvansal kaynaklı besinlerden sağlanmalıdır. Aynı zamanda gebelikte artan enerji gereksinimi, tam tahıl ürünleri, meyve, sebze ve kuru baklagiller içeren besinlerin düzenli bir şekilde tüketilmesiyle karşılanabilir.

gebelikte beslenme
gebelikte beslenme

Haftanın her günü sebze ve meyvenin yanı sıra nohut, mercimek ve kuru fasulye gibi kuru baklagiller tüketilmelidir. Gebe bayanların sofralarında bulundurması gereken bir diğer besinde, iyotla zenginleştirilmiş tuzdur. Eksikliği bebeklerde zekâ geriliğine yol açan iyotlu tuz, beslenme uzmanları tarafından net bir şekilde önerilir. Bu tuzlarında ışık ve nem almayacak ortamlarda saklanmaları gerektiği, ayrıca belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir