Ev Alırken Hangi İşlemler Yapılır?

Gayrimenkul sahibi olmak birçok insanın en büyük hayalidir. Bunun için kredi destekli bir ev kaydedilir ve genellikle satın alınır. Bu aşamada sizler için ev alırken hangi işlemlerle karşılanır?

Rayiç Bedeli

Bir ev satın alırken yapacağınız ilk şey budur. Alıcı evin bulunduğu konum hakkında rapor verir. Belediye yetkilileri, mülkün metrekare başına fiyatı belirler. Piyasa değeri hesaplanırken konutun bulunduğu mahalleden üç eşdeğeri konut belirlenir ve ortalama esas alınır. Satın aldığınız konutun cari değeri, asgari değerden yüksek olması şartıyla kişiye özel belirlenir.  Düşük piyasa değeri, tapudan daha az ödeyeceğiniz anlamına gelir. Düşük bir değer gösterdiğinizde daha az tapu harcı ödemenin gerçeğe uygun değerinin aksine, yanlış işi yapıyorsunuz. Vergi dairesi alım satım ile uygun olmayan bir durum tespit ederse soruşturma başlatılır ve cezai işlem uygulanır. Özellikle son zamanlarda bu alandaki cezai yaptırımlar sıkılaşmaya başladı.  Evin vergi borcu olmadığını gösteren bir belge de rayiç değeri gösteren bir belge ile birlikte alınmalıdır. Belediye konut alım miktarını resmileştirir ve ardından gerekli tapu işlemlerini başlatır.

Tapu Alma Süreci Nasıl İşliyor?

Evinizin cari piyasa değeri resmi olduğunda tapu ücreti ödemeniz gerekecektir. Bu aşamada alıcı ve satıcıdan yüzde 2 ücret alınır. Ücret, ilgili kadastro müdürlüğü ile anlaşma yaptığı bankalar aracılığıyla tahsil edilir. Ayrıca bu ücret ile birlikte tapu olarak bir sermaye vergisi yatırmalısınız. Ücretin ödenmesi üzerine aşağıda listelenen belgelerle birlikte tapu başvurusu yapılır.

Gerekli Belgeler Şu şekildedir.

* Alıcı ve satıcının kimliğinin aslı ve bir fotokopisi
* Satıcının bir fotoğrafı ve alıcının iki fotoğrafı.  (Son altı ay içinde çekilmiş olması şart)
*Satıcı adına düzenlenmiş tapu aslının aslı ve fotokopisi Hala önemli olan DASK politikası.

İpotek İşlemleri

Evi satın alan kişi banka kredisi başvurusunda bulunursa, kredinin süresi dolana kadar konut ve bankanın ipoteği altın olacaktır. Bu nedenle tapu başvurusunda bankadan alınacak gerekli belgelerin de hazırlanması gerekmektedir.

Tapuyu Alma Süresi Kaç Gün Sürüyor?

İşleminizin süresi, ilgili tapu sicil dairesinin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Evrak işleriniz tamamlanmışsa ve evin vergi borcu yoksa genellikle aynı gün tamamlanır. Çok yoğun  müdürlüklerde ise randevu sistemi kullanılıyor. Durum böyleyse tapu yaklaşık iki gün içinde tahsil edilecektir.

Vekalet Vererek Ev almak

Vaktiniz yoksa veya başka bir şehirde oturmuyorsanız, seçtiğiniz bir akraba veya emlak takip ofisleriyle iletişime geçerek bir ev satın alabilir ve satabilirsiniz. Bunun için, işlemin durumuna göre noterden vekaletname alınması gerekmektedir. Görev süresi dolduktan ve vekil azledildikten sonra vekaletname ile ev alma  işi tamamlanabilir. Ev satın alma işlemleri konusu bu yazıda genel olarak ev satış süreci anlatılmıştır. . Ancak daha önce kimsenin bulunmadığı yeni binalar için mülkiyet işlemleri farklı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir