Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araba alırken dikkat etmeniz gerekenler alacağınız arabanın sıfır km veya ikinci el bir araç olmasına göre değişiklik gösterecektir.

Sıfır Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Sıfır km bir araç almak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler nasıl bir araba istediğinizle doğru orantılıdır.

Araç öncelikle göze hitap etmelidir tüm alışveriş te olduğu gibi burada da geçerlidir. Almak istediğiniz arabanın görüntüsünü hayal edin ve piyasadaki araçlar içerisinden hayalinize en uygun marka ve modeli seçmelisiniz ki her kullandığınızda zevk alabilesiniz.

Özellik düşkünü birisiyseniz hangi marka, model, karar verdikten sonra paket seçeneklerinden en üst olanı seçmelisiniz tabiki fiyat farkı olacaktır, burada bütçede gerçekten önemli rol oynuyor. Paket seçeneğinden sonra ek opsiyonlu özelliklerle daha zengin içerikli bir araca sahip olabilirsiniz.

Olması gereken özelliklerden bahsedecek olursak hız sabitleyici, dijital klima, far sensörü, yağmur sensörü, ön ve arka park sensörü, geri görüş kamerası, sunroof veya panaromik cam tavan, otomatik vites ve f1 vites, abs, asr gibi güvenlik tedbirleri, hava yastığı sayısı gibi buna benzer çoğaltılabileceğimiz uçsuz bucaksız bir yelpazeye sahiptir.

Sıfır araç alımında tamamen sizin kişisel ihtiyaçlarınıza ve zevkinize dayanan bir seçim yapmalısınız.

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el bir araç almak istiyorsanız şüphesiz ilk kontrol etmeniz gerekenler km miktarı ve hasar durumudur.

Kesinlik yetkili bir ekspertiz firmasından hizmet almanız gerekmektedir bu sayede daha garantili bir alışveriş sağlarsınız.

Öncelikle arabanın dış ve iç görünüşünde bir eksiklik çizilme, göçme, boya solması, boya dökülmesi, çatlamalar kırılma, yıpranmaları tespit etmeliyiz bu tür hatalar ilk araba alma isteğiyle görmezden gelinebilinir fakat ilerleyen zamanlarda size masraf açabilmektedir.

Gözle görünür kontrollerden sonra motor kısmının kontrolüne geçebiliriz burada motorun yağ seviyesi su haznesindeki sıvının miktarı, görünüşü, kıvamı önemlidir. Buradan ana şasi podye kontrollerini de gerçekleştirebiliriz gözünüze orjinal görünmeyen her ayrıntıya dikkat etmelisiniz, motorun üst alt ve yan kısımlarında yağ lekeleri var mı kontrol etmelisiniz.

Başlıca kontrolleri gerçekleştirdiniz ve herhangi bir problemle karşılaşmadıysanız aracı kullanmaya geçebilirsiniz. Mutlaka arabayı kullanmadan almayınız ilk deneyiminiz ve hissiyatınız burada çok önemlidir.

İlk Kullanımda Nelere Dikkat Etmeliyiz? ​​​​​​

Arabaya bindiniz ve kontrollerinizi yaptıktan sonra yola çıktınız, kesinlikle müzik açmayınız ve araçtan gelen sesleri dinlemelisiniz, eğer bir problemi varsa sizde iyi bir takiple bunu fark etmeniz çok kolay olacaktır. İkaz ışıklarını kontrol ediniz bir miktar hızlanma ve yavaşlama, dönüşler yapabileceğiniz bir parkur seçmelisiniz bu şekilde daha kolay olan arızaları tespit edebilirsiniz.

Süspansiyon sisteminden gelen sesleri de kontrol etmek için hafif bozulmuş bir yolda deneyim gerçekleştirebilirsiniz, aracınız ne kadar sessiz bir sürüş sağlıyorsa o kadar sağlam anlamına gelmektedir.

Kendi kontrollerinizi yaptınız görünüş açısından bir problem göremediniz, kullanımda ise gayet keyifli ve konforlu bir sürüş deneyimlediniz ise şimdi güvenilir bir eksper firmasından profesyonel yardım alarak araç alma işleminize daha garantili şekilde devam edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir