Erken Doğum Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Son adet tarihinden 37. Haftaya kadar olan süreçte erken doğum olur. Tek çocuk bekleyenlerin riski ikiz hamileliklere göre daha az.

erken doğum
erken doğum

Erken doğum belirtileri özellikle 17 yaş altı ve 35 yaş üstü bayanlarda daha fazla görülür.Bebeklerin normal süresi 9 ay ve 10 gündür. Erken doğumu önlemek için uzmanlar bebeğin geç gelmesi için uğraş veriyorlar.

Erken Doğuma Neler Sebep Olur?

Çoğul gebelik durumları önemli nedeni. Rahim iç ve dışında oluşan enfeksiyonlar ve amniyon sıvısının fazla olması da erken gebeliğe yol açar. Daha önce düşük yapanlarda risk fazladır. Sigara kullananlarda görülme olayı yüksek. Hamilelik sırasında vajinal kanama sorunu yaşayanların kendilerine dikkat etmeleri gerekli.

doğum
doğum

Düşük kilolu anne adayları riskli. Stres altında bulunanlar, çalışma tempoları ağır olanlar risk grubu içerisinde yer alır. En önemli tespit ise gebelikten önce annenin rahminde herhangi bir sorun olup olmadığı gözlemlenmeli. Türk kadınlarında genelde rahim ağzı 4cm’dir. Rahim ağız uzunluğu 2,5 cm altında olanlarda erken doğumlar görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir