Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Zengin İnsanı

İnsanlık tarihinin şimdiye kadar yaşamış en zengin insanı kimdir deyince aklınıza Bill Gates falan gelmesin. Bilinen tarih içinde şimdiye kadarki en zengin adam 1312-1337 yılları arasında yaşamış olan Mali İmparatoru Mausa Kanku Musa’ydı. O çağlardaki Mali İmparatorluğu şimdiki Mali, Timbuktu ve Gana topraklarını kapsayan ve 1 milyon 300 bin metrekare yayılan devasa bir topluluktu.

Mausa Kanku
Mausa Kanku

Topraklarının içinden geçen Nijer Nehri büyük bir bereket kaynağıydı. Ülke tuz ve altın madenleriyle doluydu. Mali dünyada pek bilinmese bile halkı büyük bir refah içinde yaşıyordu. İmparator Musa’da hayır işlerini seven, akıllı bir yöneticiydi. O karanlık yıllarda bile okumaları için Fas’a öğrenciler gönderdiği biliniyor. Her tarafa medreseler ve camiler yaptırıyordu. Bunlardan en bilineni olan Djingareyler Cami hala ayaktadır ve dünyanın çamur tuğlayla yapılmış en büyük eseridir.

zengin
zengin

Olağanüstü Yolculuk

İmparator hac yolculuğuna çıkmaya karar verince tarihin en muhteşem seyahatlerinden biri başladı. Her biri 130 kilo altın taşıyan 70 deve, 500 köle ve toplamda 60 bin kişiden oluşan kafile Mısır’a doğru yola çıktı. 3200 kilometrelik yolu bir yılda yürüdüler. İmparator Musa geçtiği bütün yollarda ve Kahire’de kaldığı üç ayda herkese altın dağıttı. Öylesine bir bolluktu ki sonradan Mısır ekonomisinin 10 yılda ancak normale döndüğü kayıtlara geçmiş. Ama hikayenin sonu iyi bitmedi. Bu muhteşem zenginlik Musa’nın ölümünden sonra bütün dünyanın dikkatini çekti, Portekiz, Fransa ve İngiltere’nin sömürgecilik  devri başladı. Kara Afrika acılarla dolu bir döneme geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir