Doğuştan Görme Engelliler Rüya Görür Mü?

Doğuştan görme engelliler rüya görür mü? Bebek daha gelişim aşamasındayken oluşan görememe kısmı sorunlardan meydana gelir. Üstelik bu gelişimden hemen sonra bebek kör doğma olayı ile karşılaşılır. Merak edilen soru ise, doğuştan kör insanlar rüya görür mü? Bu soruya evet olarak yanıt verilebilir. Ancak normal insanlar gibi net olarak bir rüya görmezler. Bunun sebebi doğuştan kör insandır renkleri ayırt etme konusunda herhangi bir bilgiye sahip değildir.

rüya görmek

Görme engelli insanlar belirli bir yaştan sonra eğer bu engelle karşılaşırlarsa rüya konusunda herhangi bir sorun çekmeyebilirler. Ancak görme yetisinde öncesinde gördüklerinden başka bir şeyi rüyasında göremezler.

Doğuştan Görme Engelliler İçin Rüya Kavramı

Doğuştan görme engelliler için rüya kavramı açısından rüya engelliler için tamamen siyahtan ibaret olabilir. Yani bir engelli rüyasında sadece siyah rengi görebilir. Dünya yüzeyinde net bir şekilde renkleri, ağacı, yolu veya bir insanı görmediğinden kaynaklanıyor. Sadece duyma hissi ile rüyalarda ses algılanabilir ancak bu bilinçaltının verdiği bir ses sinyalidir. Yani dışarıdan herhangi bir rüya bağlamında ses gelmez.

Rüya kavramı aslında insanın Dünya’da gördüklerini bilinçaltına kaydetmesidir. Bunu uyuduklarında bilinçaltından dışarıya vurmasında gördükleri birkaç resimden ibarettir. Üstelik bilinene göre insanlar rüyasını sadece 7 saniyesini hatırlıyor ve bu ortalama bir rakamdır

Doğuştan Görememek ve Renkler

Doğuştan görememek ve renkler konusunda birçok cihaz geliştirildi. Belirli olan ağaç, bina, insan gibi objeleri insan beynine dijital yollarla aktarımı için büyük uğraşlar var. Aslında bu daha çok görme engelliler için düzenlenen bir şey olabilir. Çünkü normal insan ağacı binayı veya insanı kolaylıkla tasvir edebiliyor. Ancak daha önce görmemiş insan bunları bilinç altına aldığı takdirde rüyalarında görecektir.

Renk kavramı görme yetisiyle ve gözdeki lens kavramı ile alakalı bir durumdur. Belirli bir düzlemde olan renk frekansları insan gözüne temas ettiğinde farklı varyasyonlara dönüşebiliyor. Buna Renk körü olan insanlarda dahil. Üstelik Renk körü olan insanlar gerçek hayatta bir çimeni kırmızı görüyorsa rüyasında da böyle görecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir