Diyet Sözlüğü

Diyet kavramı son derece önemli olan bir konu. Sadece olaya kilo vermek olarak değil, sağlıklı bir yaşam noktasında hatta kimi zaman da kilo almak adına yapıldığını unutmamalı.

Hal böyle olunca da bazı sözcüklerin tam anlamını bilmek gerekiyor. İşte bilinmesi gereken temel kavramlar

diyet
diyet

Önemli Diyet Sözcükleri ve Anlamları

Doymamış Yağlar: Aslında son derece sıkça duyduğumuz günlük yaşamda da karşılaştığımız sözcüklerden bir tanesi ve tam kelime karşılığı bitkisel olarak adlandırılan yağlardır. Sağlıklı yağlar olarak kabul edilirler.

Doymuş Yağ: Yine günlük yaşamda sıkça duyduğumuz bir kelime olup diğer kelimenin tam zıddı. Kötü yağlardır ve hayvansal yağlara verilen en genel isimdir.

Kalori: Çoğumuz bu sözcüğün ne anlama geldiğini biliyoruz ama yine de bilmeyenler için şu şekilde sözlükte ifadelendiriliyor: Yiyeceklerin oksijen ile yakılmasından sonra açığa çıkan enerji birimidir.

Karbonhidrat: Diyet yapanlar ama karbonhidrata dikkat lafını sıkça duyarlar. En basit ifadesiyle vücudun enerji kaynaklarıdır ve kompleks karbonhidratlar, basit karbonhidratlar olarak iki temel gruba ayrılırlar.

karbonhidratlı yiyecekler
karbonhidratlı yiyecekler

Temel Metabolizma Hızı: Yine diyet yapanların sıkça karşısına çıkan bir ifadedir bu da ve vücudun dinlenme sırasında, ana hayat işlevlerini sürdürmek için harcadığı tahmini enerji miktarı olarak adlandırılır. Temel metabolizma kalori yakma oranı da denilir.

Vücut Kitle İndeksi: Bu yazıda tarif edeceğimiz son ifade bu. Boy ile kilo değerleri kullanılarak vücut yağını ve sağlık risklerini tahmin etmek için kullanılan özel bir formül.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir