Dalgaların Ressamı

Resim sanatı denince aklımıza hep Batı kültüründen isimler gelir. Oysa Doğu ülkelerinin, daha da uzağa gidersek Uzak Doğu’nun muhteşem ressamları var. Japonya’da 1700’lerin sonunda yaşamış Hakusai bu ustalardan biri. Japonca’da fani doğa resimleri akımı demek olan Okio-e ressamı olarak bilinen sanatçının özellikle tahta bloklar kullanarak yaptığı baskı resimleri bugün birer sanat harikası olarak kabul ediliyor. Hakusai’nin bir saplantısı var; Fujiyama Dağı.

hokusai
hokusai

Çok İsimli Ressam

Hakusai, Japon efsanelerinde ölümsüzlüğün sırrını sakladığı kabul edilen bu dağın 36 adet ahşap baskı serisini yapmış. Bu seri içinde yer alan Kanagawa Açıklarında Bütyük Dalga adlı eseri çok büyük bir okyanus dalgasına tutulmuş üç balıkçı teknesini gösterse bile arka planda gene Fujiyama Dağı görülüyor. Ama bir dantel gibi işlenen okyanus dalgasının hareketi resmin en can alıcı yeri. Diğer bütün resimlerinde de dalgalar ve Fuji Dağı bir şekilde yer almış. Hakusai, gerçekten dalgaların ressamı olan gizemli bir adam.

ressam
ressam

Yaşamı boyunca doksandan fazla ev değiştirmiş. Kendi el yazmalarından öğrendiğimize göre de otuzdan fazla takma isim kullanmış. Hakusai bile gerçek ismi değil. İmzalarından birinde sanat delisi yaşlı adam olarak geçiyor. Bu arada günümüze dönerek 2005 yılında bir trenin altına atlayarak intihar eden gerçeküstücü akımının Japon ressamı Tetsuya Ishida’dan da bahsetmek gerekir. Biri eski çağlardan biri şimdiden Uzak Doğu resim sanatının örneklerini günümüz insanına sunuyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir