Daha Güçlü Tırnaklara Sahip Olun!

Tırnaklarınız aslında vücut sağlığınızın işaretçisidir. Ne kadar sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahipseniz, vücudunuzda her şey o kadar iyi ilerliyor demektir. Tırnakta meydana gelen incelme ve kırılganlık genellikle protein eksikliğinden kaynaklıdır ve beslenmeye dikkat edildiğinde bu durum ortadan kalkabilir. Ancak bazı durumlarda tırnakların bu güçsüz hali bir hastalık belirtisi de olabilir. Özellikle anemi gibi kan rahatsızlıklarında tırnakların inceldiği ve çok kırılgan hale geldiği bilinir. Peki, tırnakları güçlendirmek için ne yapmak gerekir.

tırnak bakımı
tırnak bakımı

Protein Tırnaklara İyi Geliyor!

Protein alımını bıraktığınız an tırnaklarınızda sorulmayalar, en küçük darbelerle kırılmalar meydana gelebilir. Bu sebeple beslenmeye çok dikkat edilmeli ve özellikle sabah kahvaltılarında yumurta eksik edilmemelidir. Tam tahıllı gıdaları tüketmeye dikkat etmek, tavuk ve deniz ürünleri de beslenme listesine eklemek gerekir. Aksi taktirde özenle uzatmaya çalıştığınız tırnaklarınız her darbede biraz daha kırılabilir. Bu elbette can sıkıcı bir durumdur.  

limon kürü
limon kürü

Tırnak Güçlendiren Limonlu Kür

Ilık su dolu bir kabın içerisine bir limonun suyunu sıkın ve ellerinizi bu suyun içerisinde 15 dakika boyunca bekletin. Haftada iki kez yapacağınız bu uygulama ile tırnaklarınızın zaman içerisinde güçlendiğini ve varsa eğer sarı lekelerinden kurtulduğunu göreceksiniz.

Muz kabuğu da tırnaklar için oldukça faydalıdır. Muzu yedikten sonra kabuğunun iç kısmını tırnaklarınıza sürün ve bir süre bekletin. Ardından ılık suyla yıkayarak nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir