Çinko Eksikliği Nedir?

Çinko insan vücudunda oldukça önemli rol oynayan ve aynı zamanda bağışıklık sistemini de desteklemektedir. Ayrıca çinki DNA oluşumunda önemli bir rol oynadığı için yeterli seviye de olmaması halinden ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. İnsan vücudu çinkoyu depolamaz ve bu nedenle zaman içerisinde çinko eksikliği ile karşı karşıya kalmaktadır. Çinko eksikliğinizin olup olmadığını net bir şekilde anlamanız için ise çinko eksikliği nedir? Sorusunun cevabını bilmek gerekmektedir. Çinko vücudun enfeksiyonlar ile savaşmasını sağladığı ve aynı zamanda bunlarla birlikte hücre üretmeye yardımcı olduğu için oldukça önemli bir mineraldir. Ayrıca vücudunuzda meydana gelen yaraların hızlı iyileşmesine, koku ve tat almaya yarayan duyularında sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Vücudun çinko depolamaması nedeniyle de çinko içeren besinlerden mutlaka bu minerali tamamlamanız ve çinko içeren yiyecekleri düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir. Çinko içeren yiyecekler kırmızı ve beyaz olmak üzere et çeşitler, kabuklu deniz ürünleri, baklagiller ile aynı zamanda tahıllar oldukça fazla çinko içeren yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri bilmek çinko eksikliği nedir? Sorusunun cevabını ararken elde edeceğiniz önemli bilgilerdendir.

Çinko Eksikliği Nedir

Çinko Eksikliği Neden Olur?

Çinko eksikliği önemli bir mineraldir fakat vücut bu minerali doğal yollardan yani kendi üretmemektedir. Çinko eksikliği yaşamamak için mutlaka çinko değeri yüksek besinler tüketmeli ve bu durumu alışkanlık haline getirmelisiniz. Çinko eksikliği genellikle dengesiz ve düzensiz beslenmeden kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Çinko eksikliği aynı zamanda beslenme dışında akut ya da kronik olarak oluşan hastalıklar nedeniyle de meydana gelmektedir.

Çinko Eksikliği Kimlerde Görülür?

Çinko eksikliği dengesiz ve düzensiz beslenen her insanda görülebilir. Genel bir sınırlaması bulunmamaktadır. Bununla birlikte alkol bağımlılığına sahip olan insanların en az yüzde otuz en fazla ise yüze ellilik kısmı çinko eksikliği ile karşı karşıya kalmaktadır. Alkol tüketimi bağırsaklarda ki enzim emilimini azalttığı için çinko idrar ile dışarı oldukça fazla atılmaktadır. Zaten az olan çinko bu nedenle vücutta yetersiz hale gelir. Kronik hastalığı olan çoğu bireyde çinko eksikliği görülmektedir. Özellikle çölyak hastalığı, kronik ishal, crohn hastalığı, pankreas hastalığı ve ülseratif gibi birçok kronik hastalıkta çinko eksikliği meydana gelmektedir. Bu nedenle kronik hastalıklara sahip olan insanlar beslenme şekillerine daha çok dikkat etmelidir. Özellikle de et ürünlerini sıkça tüketerek bu eksiklerini onlara zarar vermeden kapatmalı ve vücutlarında meydana gelecek hasarları önceden önlemek için dikkat etmelidirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir