Çillerin Azaltmanın Yöntemleri

Çilli kişilerin çok iyi bildiği üzere yaz dönemi gibi yoğun güneşli zamanlar çiller çoğalır. Çillerden rahatsızlık duyanların çok olması bunların azaltılması için yöntemler geliştirilmesine de yol açtı. Lazer yöntemi sıkça tercih edilen bir uygulamadır. Alt derideki melanin pigmentlerinin lazerle inaktif edilmesi sağlanır ve cildin parlaklaşması gibi faydalar da kazanılır. Bu yöntem cildi yorabileceği için yaz döneminde değil de kış gibi güneşin az olduğu bir mevsimde uygulanması önemlidir. Bu kadar ciddi bir uygulama istemeyenler için ise cilt lekelerini açan kremler bulunur. Hassas cilde sahip kişiler için bu tip ürünlerin alerjen olma ihtimali olacağı için iyi araştırılması gerekir.

çil
çil

 

Yüz Bölgesinde Cilt Lekelerinin Oluşmasını Önleme

Cilt lekeleri biyolojik olarak var olan bir hastalık ya da hassasiyet gibi sebeplerden de gerçekleşebileceği gibi özensiz bakım veya yanlış uygulamalardan ötürü de olabilir. Yüz bölgesi direkt olarak güneş ışınlarına maruz kaldığı için biyolojik sebepler dışında da çok kolay bir biçimde lekelenme gerçekleşebilir.

çillerden kurtulma
çillerden kurtulma

 

Hassas cilde sahip kişilerin gün ışığına çıkmadan önce güneş kremi kullanması güneşin zararlı ışınlarının önlenmesine yardımcı olabileceği gibi cildin nemlendirilmesinde de etkilidir. Bunun dışında kadınlar kullandıkları fondöten gibi kapatıcı ürünlerde UV filtresi bulunmasına da dikkat edebilirler. Bir diğer önemli nokta ise makyaj malzemelerinin cilt üzerinde özellikle yüz bölgesinde uzun süre kalmasına izin verilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir