Ayaklara Özgürlük Mevsimi Geldi

Havalar ısındıkça üzerimizdeki kıyafetler yavaş yavaş kalınlığını azaltır. Bahar yağmurlarının ve sabah serinliklerinin de geride kalmasıyla tişörtler, etekler, yazlık pantolonlar ve yazlık ayakkabılar saklandıkları yerden çıkar.

Rahatlatalım Derken Yormayalım

Günlerin uzamasının da etkisiyle artık daha fazla dışarıda zaman geçirmeye başlarız. Daha çok dışarıda olmanın, daha çok gezmenin, daha çok ayakta durmanın en yorucu etkisi ayaklara olur.

yazlık ayakkabı
yazlık ayakkabı

Bedenin yükünü taşıyan ayaklar kalın çoraplar, botlar, çizmeler içinde geçirdiği kış aylarının acısını yaz aylarında çıkarmak için rahatlamak ister.

Fakat bu sefer de taşıdığı yükün zamanı artar.Hem çok gezmek hem de ayak sağlığımızı koruyabilmenin yolu doğru ayakkabı seçimi ile ilgilidir.

Ayakkabılar Hava Almalı

Yazın en çok tercih edilen ayakkabılar, spor ayakkabılar, terlikler ve sandaletlerdir. Bunların dışında özel olarak erkeklerde kösele taban ayakkabılar, kadınlarda babet tarzı ayakkabılar öne çıkar.

hava alan yazlık ayakkabı
hava alan yazlık ayakkabı

Spor ayakkabılar hafif ve kullanışlı olmaları açısından tercihlerin başında gelir. Fakat burada spor ayakkabının hava alıp almadığına dikkat edilmesi gerekir.

Yazın ayaklarımızın hem rahatlaması, hem hastalıklardan korunması hem de istenmeyen kokuların önlenmesi buna bağlı. Kapalı ayakkabılar için hakiki deri ve kösele taban önerilmesinin gerekçesi de budur.

Çok Havalı Az Korunaklı: Sandaletler ve Terlikler

Sandaletlerin yazlık ayakkabılar içinde en rahatının olması ayağın hava ile temasının sürekliliğidir. Ama sandaletler açık olması sebebiyle ayağı dış etkenlerden korumaz.

yazlık terlik ve sandalet modelleri
yazlık terlik ve sandalet modelleri

Dıştan gelecek darbelere karşı korunaksız olan ayaklarımızı, sandalet giyeceğimiz günler, güneş ışından korumak için kremleyebiliriz. Keza bu durum terlikler için de geçerlidir.

Babetler Topuklu Olsun

Kadınların giydiği babetler rahatlık ve zariflik açısından da tercihlerin içinde önemli bir yere sahiptir. Babetlerin zarif ve rahat olmasının yanında tabanının dümdüz olması en büyük dezajantajıdır.

yazlık topuklu babet
yazlık topuklu babet

Tabanı düz ayakkabılarda yük tamamen topuklara biner ve bir süre sonra ayaklarımızı daha çok yormuş oluruz. Babetlerimizin biraz topuklu olması bunun önüne geçmenin en ideal yoludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir