Yenidoğanın Tırnak Kesimi

Yenidoğanların tırnak kesimi ebeveynler için biraz endişe verici olabiliyor. Ama bebekler uzamış tırnaklarıyla yüzlerini çizebilir, kendilerine bilinçsiz olarak zarar verebilirler. Bunu önlemek için bebeklerin tırnaklarını düzenli olarak kesmek gerekiyor. Yenidoğanın ilk defa tırnak kesimi için 1-2 hafta bekleyebilirsiniz. Eğer tırnakları çok uzunsa erken de kesilebilir.

bebek
bebek

Bebeğin Tırnakları Nasıl Kesilmeli?

Bebeğin tırnak kesimini mümkünse iki kişi yapın. Bir kişi bebeği tutarken siz tırnakları daha rahat bir şekilde kesebilirsiniz. Mutlaka bebekler için özel üretilen tırnak makası kullanın. Bebeğin ayak tırnaklarını kült şeklinde keserek tırnak batıklarını önlemiş olursunuz. El tırnaklarını ise yuvarlak kesmeye özen gösterin. Uzamaya bağlı olarak ayak tırnaklarını ayda 1-2 defa, el tırnaklarını ise haftada 1-2 defa kesebilirsiniz. Kesimden sonra kağıt törpü kullanarak tırnak kenarlarını düzeltmenizde fayda var.

bebek tırnak kesimi
bebek tırnak kesimi

Bebeğin tırnak kesimini banyodan sonra yapabilirsiniz. Banyo sayesinde yumuşayan tırnaklar daha kolay ve rahat bir şekilde kesilebilir. Bebeğiniz bundan hoşlanmıyorsa tırnak kesimini o yemek yerken ya da uyurken yapabilirsiniz. Ama dikkatli olun çünkü bebeklerin refleksleri hızlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir