Yeni Doğum Yapan Annenin Psikolojisi

Sezaryen ya da normal doğum yapan bir kadının farklı psikolojik sorunları olabilir. Doğum öncesi sorunlar farklı olurken, doğum sonrası ise başlı başına bir süreçtir.

doğum sonrası
doğum sonrası

Doğum öncesinde özellikle baba adayı anneye devamlı destek olmalı. Anne kendini çirkin hissedebilir. Baba adayı, anneye her zaman ilgi ve şefkatle yaklaşmalı. Geçici bi kilo sorunu yaşadığını belirtmeli.

doğum yapmak
doğum yapmak

Doğum Sonrasında Görülen Depresyonlar

Annelikle beraber kadın farklı bir döneme girer. Duygusal sorunlar yaşayabilir. Bebek ve anne arasında güçlü bir bağdır. Anneler farklı durumlar yaşar. Bebeğine yeterli ilgi göstermediğini sanabilir. Bazı annelerde ise çocuklarıyla aralarında mesafe yaşanması görülür. Annenin depresyonu yaşamaya başladığı an doktora gitmesi gerekir.

yeni doğum yapmak
yeni doğum yapmak

Hamilelik döneminde fazla kilo alınması, çatlakların oluşması ve sürekli ağlayan bebekler, anne için bir sorun yaratabilir. Kilo almamanız için önlem alabilirsiniz. Çatlaklar için günümüzde farklı kremler bulunur. Omega 3 yetersiz olduğu zaman anneler strese girer. Yeteri kadar vitamin alımı yapın. Balık ve yeşil sebze ağırlıklı bir beslenme anne için önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir