Varis Oluşumunun Nedenleri

Ülkemizde varis oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. İstatistiki verilerden ulaşılan bilgilere göre ülkemizde 25 milyonluk bir kesimin başı bu rahatsızlık ile dertte. Bu da ülkenin dörtte biri anlamına geliyor. Bu gerçekten de ciddi bir rakam. Böylesine yaygın olan ve tehlikeli olan varisin nasıl oluştuğu ya da neden oluştuğu da pek bilinmiyor insanlarca. Ayrıca varis olduğunun farkında bile olmuyor bazı insanlar. Peki varis nedir?

varis
varis

Varisin Oluşum Alanı

Varis bacaklarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Varis oluşumundan sonra bacakta şişme, ağır ağrılar, ara ara giren kramplar, kaşıntı ve ciltte renkdeğişimleri meydana geliyor. Bu bazı bayanlar tarafından estetik açısından kötü bir görünüm diye geçiştirilirken olayın esasen estetikten çok sağlıksızlık ile alakalı olduğu uzmanlar tarafından sabit görülüyor. Estetik açıdan damarların daha belirgin olarak görünmesi bir sıkıntıya yol açıyor ama işin asıl kötü olan kısmı varisin getirileridir.

varis oluşumu
varis oluşumu

Varisin Nedenleri

Varis oluşmasının pek çok nedeni olabilir. Öncelikli olarak ortada görünen sebep genetiktir. Zaten insanları vuran pek çok rahatsızlık genlerde görüldüğü için oluyor. Bu yüzden genlerinizde varis varsa siz de varis adayısınız demektir. Bunun dışında varisin en büyük sebebi de hareketsizliktir. Gün boyu oturuyorsanız -bu evde olabilir, masa başı işte olabilir- sonucunda bu size varis olarak dönebilir. Ayrıca obeziteolanlar nitelikli birer varis adayıdır. Bacak bacak üstüne atmayı alışkanlık haline getirenler, az su tüketenler ve alkol kullananlarda da görülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir