Tapu Harcında Kredi Kartı Geçerli Mi?

Konut satın almak oldukça zor bir süreç. Bu süreç içerisinde işleyen krediler, vergiler ve daha birçok şey var. Bunların içerisinde yer alan en önemli şeylerden birisi ise tapu harcı.

tapu senedi
tapu senedi

Herhangi bir gayrimenkul satın alırken ya da satarken devletten tarafından alınan bu vergiyi gayrimenkulü satın alan ve satan kişi ödemek zorundadır.Tapu kadastro genel müdürlüğünün tahsil ettiği tapu harcı kişiler arasında olan değişim sırasında nakit olarak tahsil edilir.

tapu harcında kolaylık
tapu harcında kolaylık

 

Ancak 2015 yılı içerisinde gerçekleşecek olan yeni çalışmalar ve düzenlemeler sayesinde bu vergiyi ödemek artık çok daha kolay bir hale gelecek. Karşılıklı iki taraftan da taşınmazın toplam tutarı üzerinde %2 lik bir vergi alınır. Toplamda iki taraf birlikte %4 gibi bir vergi öderler.

kartla ödeme kolaylığı
kartla ödeme kolaylığı

Kredi Kartı Kolaylığı

Yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte yeni yıl içerisinde vergilerinizi nakit ya da kredi kartı ile ödeyebileceksiniz. Tapu harcı olarak adlandırılan bu vergileri sanal ortam üzerinden sadece kredi kartınızı kullanarak ödeyebilirsiniz. Teknoloji ile gelen olanaklar artık Tapu ve Kadastro daire başkanlığında da hizmete sunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir