Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, dökülmenin daha az görüldüğü ense, göğüs, kol ve bacak bölgelerinden alınan saç köklerinin doğal yöntemler ile dökülmenin yoğun olduğu bölgelere aktarılması işlemidir. Saç ekiminde erkeklerin ve bayanların arasında birtakım farklılıklar olmaktadır. Erkeklerin başlarının arka bölgesinde yer alan saçlar DHT hormonundan duyarsız şekilde hareket ederler. Bu sebeple erkeklerin ense ve arka bölgelerinde saçlar dökülmezler. Saç ekimi yapıldıktan sonra asla aşınma, dökülme ve azalma gibi olumsuz durumlara yol açmazlar.

Kadınlarda ise saç ekimi durumları biraz daha farklı ilerlemektedir. Kadınlarda erkeklerde olduğu gibi dökülmeme özelliği taşıyan bir bölge bulunmadığı için saç dökülmesi tüm bölgelerden eşit şekilde gerçekleşmektedir. Bu sebeple erkeklere uygulanan saç ekimlerinin etkin sonuç gösterebilme oranları kadınlara yapılan saç ekimi işlemlerinden daha yüksektir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde saç ekimi işlemleri iki farklı türde gerçekleşmektedir. Bunlar; fut yöntemi ve fue yöntemi olarak adlandırılmaktadır.

Fut yöntemi, ihtiyaç duyulan saç köklerini iki kulağın arasında yer alan ense kısmından şerit şeklinde çeker. Uygun işlemler yapıldıktan sonra saç ekimi için kökler hazır hale getirilir. Fut yöntemi için uzman doktorların muayene esnasında tespit ettikleri sonuçlara göre saç köklerinin yoğunluğu belirlenmektedir.

Fue yöntemi ile fut yöntemi arasındaki fark ise ense kısmındaki saç köklerinin alımı sırasında ortaya çıkmaktadır. Fue yöntemi ile saç ekimi yapılacağı zaman saç kökleri bölgeden özel ekipmanlar vasıtasıyla alınır. Fut yöntemi ile saç ekimi yapılacağı zaman ise mevzu bahis bölgeden şerit şeklinde saç kökleri alınmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Saç ekimi yapılan bölgeye pansuman yapılmadan açık şekilde kalması sağlanmalıdır. Ortalama 1 hafta boyunca saç ekimi yapılan bölgenin ani sürtünmelere ve çarpmalara karşı korunması gereklidir. Bu süre içerisinde mümkün olduğu kadar kalabalık olan toplu taşıma araçlarını kullanmamalısınız. Mecbur kaldığınız takdirde ise çok dikkatli bir şekilde bu araçları kullanmalısınız.

Saç ekimi yaptırdıktan sonra ilk gün boyunca alın ve yüz kısımlarında şişme ve morluklar meydana gelmemesi için uyurken dikkatli olmalısınız. Uyku sırasında saç ekimi yapılan bölgenin yastığınıza ya da çarşafınıza değmemesi ve sürtmemesi için özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir