Radyasyondan Nasıl Korunabiliriz?

Son yıllarda teknolojide hızla artan gelişmeye paralele olarak ne yazık ki radyasyon ile olan bağ da arttı. Etrafımızda elektronik eşya sayısında gözle görülen büyük bir artış söz konusu olunca radyasyon da kaçınılmaz bir gerçek oluyor. Peki radyasyondan nasıl korunabiliriz? İşte bu yazımızda siz değerli okuyucular için radyasyondan korunmanın temel yollarından söz edeceğiz.

radyasyon
radyasyon

Radyasyona Karşı Çözüm Yolları

Tv, radyo, telefonlar, röntgen makineleri ve diğer tıbbi cihazlardan baya bir radyasyon alıyoruz. Bu aletlerle olan ilişkiler de yadsınacak kadar değil. Tamamen korunamasak bile radyasyondan en az zararı alabilmek için neler yapmak gerektiğine dair bazı bilgiler vereceğiz.  Eğer elektronik bir eşyayı kullanmıyorsanız mutlaka fişten çıkarmalısınız.

radyasyondan korunmak
radyasyondan korunmak

Yattığınız odada asla televizyon ya da benzeri elektronik eşyaları bulundurmayın. Cep telefonunu kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutun ya da açık olsa bile kalp hizasının altında tutun. Telefonda çok konuşan biri iseniz mutlaka kulaklık kullanın. Çamaşır veya bulaşık makinesi çalışırken yakının bulunmamaya özen gösterin. Son olarak elektrikli traş makinelerinden ziyade şarjlı ürünleri tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir