Prematüre Bebek İçin Düzeltilmiş Yaş Nedir?

40 hafta sürmesi beklenen hamilelik süreci bazı anne adayları için erken sonlanır. Akabinde günler, hatta haftalar sürebilen endişeli bir bekleyiş başlar. 37 haftadan önce doğan bebekler prematüre olarak tanımlanıyor. Prematüre bebekler, erken doğdukları için anne karnında geçirmeleri gereken zamanı dış ortamda, (hastanede küvezde) tamamlamak zorunda kalıyor.

prematüre bebek
prematüre bebek

Son yıllarda tıpta görülen hızlı gelişmeler, 23-24. haftalarda doğan 1000 gr altındaki çok küçük bebeklerin bile yaşatılmasını mümkün kılıyor. Yine de bebeğin doğum haftası erkense yaşanan sorunlar ve olası komplikasyonlar artıyor. Prematüre bebekler en fazla 2 yaşına kadar normal bebeklerle aralarındaki açığı kapatmaları bekleniyor. 2 yaşına kadar da prematürelerin hem fizik hem motor gelişimlerinin tıbbi değerlendirilmesinde ‘düzeltilmiş yaş’ terimi kullanılıyor!

premature bebekler
premature bebekler

Prematüre Bebeklerin Gelişimleri Hangi Doğum Gününe Göre Yapılır?

Prematüre olarak doğan bebeklerin iki farklı doğum günü var; Biri doğdukları gerçek gün, diğeri ise normal süresinde doğmaları beklenen gün. Prematüre bebeklerin gelişimi, ‘beklenilen doğum günü tarihi’ baz alınarak takip ediliyor, ve buna ‘düzeltilmiş yaş’ deniyor. Örneğin; 34. gebelik haftasında doğan bir bebek 6 hafta erken doğmuş oluyor. Bebeğin küvezde geçen zamanı sayılmıyor ve 3,5 aylık olsa bile 2 aylık kabul edilerek gelişimleri değerlendiriliyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir