Otel Yönetimi ve Yönetim Programları

Geçmişle kıyaslandığında günümüz otelciliği hızlı bir değişim göstermiş bulunmakta. Otellerin mevcut yapılarının büyümesi bir kenara, çalışan sayısının fazlalığı da otel yönetimini zorlaştıran nedenlerden biridir. Bunca yoğun çalışma arasında otel yöneticileri, kusursuza ulaşmakta zorlanır ve hata yapar hale gelmişlerdir. Oysa bilgi teknolojilerinin kullanılmadığı bir otel işletmesinin varlığını düşünmek oldukça güç. Kurumsal gelişime önem veren işletmeciler olmasına karşın, büyük kısmının kalite yönetim sistemlerinden yararlanmamaları, otel yönetimi açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

otel-yonetim

Kalite yönetim faaliyetleri ise her otel işletmesinin yerine getirmesi gereken zorunlu faaliyetlerdir. Bunlardan yoksun bir işletmenin gelişip büyümesi düşünülemez. Bu faaliyetlerin de kendi içinde ayrıldığı iki kol vardır. Birincisi etkin müşteri memnuniyetidir. İkincisi ise sürekli iyileştirme faaliyetlerinde bulunulmasıdır. Bu iki ana kol, kalite yönetim faaliyetlerinin olmazsa olmazlarındandır. Bildiğimiz gibi bir çok otelde halkla ilişkiler departmanı ve müşteri yönetim birimlerinden biri ya da ikisi birden bulunmaktadır. Zira bazı ince detaylar atlandığında bu birimler de yeterlilik ve işlerlik kazanamaz hale gelmektedir. İşte bu durumda etkin yönetimi sağlayacak alternatif çözümlere başvurmak gerekmektedir.

Günümüzde otel yönetimiyle ilgili online çözüm önerileri rövanşta. Otel yönetim programları sayesinde işletmenizin bütün hesapları tek bir birimden rahatlıkla yönetilebilmektedir. Siz, ister kendi kişisel bilgisayarınız başında olun, ister mobile cihazınızla internete bağlı olun, bu yazılımlardan birini kullandığınız sürece kesinlikle bulunduğunuz her ortamdan anlık verileri alabilir ve istediğiniz şekilde hesap yönetimi sağlayabilirsiniz.

Bu programların birçok farklı hesabı tek koldan yönetmek dışındaki en büyük özelliği, gelişmiş raporlama modülünün olması. Bu sayede tek ekran üzerinden bütün verilere ulaşım mümkün hale geliyor. Müşteri bilgilerini veri tabanında saklar, bu verilerin birer yedeğini oluşturur ve en önemlisi göndermek istediğiniz raporları bir komutla seçtiğiniz mail adresine gönderir. Dönemlere göre fiyat anlaşmaları yapılabilmesini sağlar. Veri güvenliği genel olarak üst düzeydedir. Fiyat belirleme konusunda çevre rakip firmaları da göz önünde bulundurarak uygun olan bir hesap planı çıkarır, rezervasyon takibi, onayı ve iptali gibi işlemlerin buradan tek bir ekranla halledilmesini sağlar. Bunlar otel işletmecileri için bulunmaz kolaylıklar doğrusu. Ancak işin bir güzel tarafı daha var ki,  devamlı müşteriler elde etmede büyük yardımcı olacağı belli. Müşteri verilerini saklamanın yanı sıra müşterilere ait doğum günü, evlilik yıldönümü gibi özel günlerin de ayrıca kayıtlarını tutar ve otomatik olarak müşteriyle iletişim konusunda bir adım daha önde olmanıza yardımcı olur.

Bu gibi programlardan içerisinde muhasebe entegrasyonu da barındıran programlar bulunmakta. Bir de otelinize konaklamaya gelecek olan müşterinizin sizden önceki harcama, rezervasyon ve konaklama bilgileri otomatik olarak ulaşılabilir olacak. Bu sayede müşterinizin kalıcılığı hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Kullanımı kolay, farklı dillerde kullanım için de uygun olan bir sistem otel yönetim sistemi. Tek bir bilgi havuzundan işletmenizin tüm birimlerine veri aktarımı yapılarak çalışanlarınız için de ideal bir kullanım imkanı sunar. Herhangi teknik bir sorun olduğunda da, program tarafından otomatik olarak smsle bilgilendirme mesajı alırsınız. Şu an dünya yüzeyinde yüzlerce otel işletmecisi otel yönetimi aşamasını bu programların desteği sayesinde profesyonelleştirmiş durumda. Siz küçük hesaplar peşinde koşarken, işe veriminiz kalmadığını göreceksiniz ve bunun verdiği yorgunluk tüm gününüze yansıyacak. Hayatınızı kolaylaştıran, daha sakin bir zihinle işinize odaklanabilmenizi sağlayan otel yönetim programları varken, hesapları takip edememek, rezervasyon aksaklıkları yaşamak, müşteriyle iletişimi koparmak gibi ufak görünen ancak ciddi hatalara da düşmeyeceksiniz.

Sizin gibi kalite anlayışını benimsemiş çalışanlarınızın da desteği sayesinde siz, üst düzey bir yönetici sıfatıyla anılacaksınız. Üstelik verilerinize 7/24 online ulaşım sağlayarak dinlenirken bile işinizden uzak kalmayacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir