Oruç Tutarken Kilo Verebilir miyim?

Bir çok insan oruç tutarken kilo vermenin mümkün olup olmadığını merak eder. Bazı bünyeler oruç tutarken zayıf düştüğünden istenmediği hale kilo verir hale gelir. Bazı bünyeler için ise dengesiz iftar ve sahur menüleri kişilerin kilo almasına neden olur. Oruç tutarken kilo verebilmek için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor.

Oruç Tutarken Kilo Vermenin Püf Noktalarını

Sağlıklı bir sahur alışkanlığı vücudun güç kaybetmemesi için oldukça önemli. Önemli olan aç kalarak kilo vermek değil, sağlıklı bir şekilde kilolardan kurtulmak. Bu sebeple sağlıklı bir sahur öğünü en başta gelen öneridir. Sahurda mutlaka 4-5 bardak su içilerek, gün içinde kaybedilecek sıvı miktarı göz önünde bulundurulmalı.

oruçla kilo vermek
oruçla kilo vermek

Sahurda kahvaltı bünyeye ağırlık yapmaması açısından tercih edilebilir. Tokluk hissi veren ama sağlıklı olan yiyecekler bu öğüne eklenebilir. Bu öğünde hamur işleri ve ağır kızartmalardan kaçınmak gerekir.

sahur menüsü
sahur menüsü

İftar vakti geldiğinde dikkat edilecek şeyler ise, orucun mutlaka suyla açılması ve başlangıç olarak bir mevsim çorbası içilmesidir. Çorba içildikten sonra 15-20 dk gibi bir süre beklenmesi, oruçtan çıkan bedeni daha az yorar ve birden bire yemek yüklenmesi olmayacağı için fazladan alınan kilo şikayeti ortadan kalkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir