Önemli Göz Ameliyatlarından Bazıları

 

İnsanların en önemli ve hassas yapıya sahip organlarından biri de gözlerdir. Zamanla gözlerde görme bozuklukları, yaşarmalar, kuruluk ve benzeri gibi sayamadığımız onlarca sorun oluşabilir. Özellikle yaşlandıkça ortaya çıkan göz hastalıkları arasında katarakt, renk körlüğü, miyop, hipermetrop, astigmat, göz tembelliği gibi onlarca çeşit vardır.

Bu hastalıklardan bazıları göz ameliyatı ile çözümlendirebiliyor. Örneğin miyop hipermetrop ve astigmat gibi hastalıklar için lazer ameliyatı yöntemi tercih edilebilir. Lazer bir göz ameliyatı çeşidi olarak herkese yapılamaz. 

göz ameliyatı
göz ameliyatı

 

Lazer Ameliyatı Nedir ve Kimler Lazer Ameliyatı Olabilir?

18 yaş üzerinde olan gözlük ve lens kullanan herkes olabilir. – 10 diyoptriye kadar miyop, -6 diyoptri astigmat, +4 hipermetrobu olan hastalar da lazer ameliyatı yaptırabilirler. Lazer ameliyatı olabilmek için kornea kalınlığı yeterli olmalıdır.

Ayrıca diyabet ve romatizma gibi rahatsızlıkları bulunanlar lazer ameliyatı olamazlar. Genel olarak gözün muayenesinde ameliyat için herhangi bir engel durum görülmez ise lazer göz ameliyatı yapılabilir.

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz ameliyatı çeşitlerinden biri de katarakt hastalarına uygulanır. Katarakt göz bebeğinin arkasında bulunan doğal göz merceğinin şeffaflığını kaybederek matlaşması ile oluşan bir rahatsızlık türüdür. En yaygın teknik fako cerrahisidir. Kısacası en hassas göz ameliyatları arasında yer alan katarakt ameliyatı önemlidir.  Bu nedenle öncesi ve sonrasında doktorunuzun tavsiye ve uyarılarını dikkate almalısınız.

göz bozukluğu tedavisi
göz bozukluğu tedavisi

 

Vitrektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz küresinin içini dolduran jel kıvamında olan saydam dokuya vitreus denir. Vitrektomi göz ameliyatı süresince çapı küçük olan kesici ve emici bir alet yardımı ile göz içine girilir. Vitreus tamamen ya da kısmen boşatılır. Amaç gözün sinir ağı tabakasını eski sağlıklı haline getirmek ya da göz içinde yabancı bir cisim ya da enfeksiyon var ise temizlemektir.

Genel olarak tüm göz ameliyatlarında her hastanın dikkat etmesi gereken noktalar bulunur. Her hasta göz doktoru ile bağlantı içinde olmalı ve bu noktalara göz ameliyatı öncesinde de sonrasında da dikkat etmelidir. Göz sağlığı genç yaştan itibaren en çok özen gösterilmesi gereken konular içinde yer aldığı için asla ihmal edilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir