Kuru Sarımsak Nasıl Saklanır?

Sarımsak doğal antibiyotik özelliğine sahip olarak birçok farklı yemek ve meze içinde yer alabilen besinler arasında yer alıyor.

Kuru sarımsağı tüketeceğinizden fazla almanız durumunda bir süre sonra sarımsaklarınız bozulacaktır. Daha uzun vade sarımsağı saklayarak dilediğiniz an kullanıma yer vermek için ise farklı saklama yöntemlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Kavanozda Kuru Sarımsak Saklama

Sarımsak alımında aşırıya kaçmanız durumunda ya da bir zaman için evinizde olmayacağınız durumlarda sarımsağınızı kavanoz içinde saklamanız mümkün. Bu işleme normalde de yer açarak her an kullanıma hazır sarımsağa da sahip olmanın avantajını elde edebilirsiniz.

Sarımsak dişleri tek tek temizlenir ve yıkanır. Kısa süreli kullanım için kuru kavanoz içine uzun vadeli kullanıma uygun olması için ise sarımsakların içine zeytinyağı ya da sıvı yağ ekleyerek kavanoza koymanız yeterli. Kapağınız sıkıca kapatmanıza rağmen koku çıkmasını önlemek için ise kavanozu poşette de sarararak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Derin Dondurucuda Kuru Sarımsak Saklama

Kuru sarımsak alımında aşırıya kaçmanız durumunda saklamak için derin dondurucudan yararlanabilirsiniz. Dişleri temizleyip yıkadıktan sonra ezin. Ezilen sarımsakları az sıvı yağı ya da zeytinyağı ile karıştırın. Sonrasında ise buzdolabı poşeti, cam kavanoz gibi ürünlere koyarak derin dondurucuda saklama işlemine yer açabilirsiniz. Sarımsağı ezerek koymanın yanı sıra tane olarak da derin dondurucu da saklamanız mümkün olup ezme işlemi kullanımda avantaj sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir