Hamilelik Panik Atağı Tetikler mi?

Kadınlar genel manada bakılırsa erkeklere oranla fiziksel özelliklerinden dolayı daha duyarlı, hastalıklara karşı daha dirençsiz ve korkuludurlar. İşte bu korkularından en büyüğünü de belki yaşamlarının belli dönemlerinden geçirdikleri gebelikte yaşarlar. Hele ki ilk gebelik dönemleri birçok kadında panik atak sorunlarının oluşmasına bile zemin hazırlayabilir. Özellikle genç kadınlarda daha sık görülen panik atak hormonlarında değişimiyle daha çok sorun oluşturur.

hamilelik panik atağı tetikler mi
hamilelik panik atağı tetikler mi

Hamilelik dönemi kimi anne adayı için sorunsuz geçse de kimileri için bazı sorunları beraberinde getirir. Özellikle de fizyolojik ve psikolojik değişimlerin yaşandığı bu dönemde daha karamsar ve sinirli olan kadınlar duygusallığı da en üst seviye de yaşamaktalar. Hamilelikte genetik yatkınlığa bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklardan birisi de panik ataktır.

hamilelik panik atağı tetikler mi
hamilelik panik atağı tetikler mi

Panik atak, ansızın ortaya çıkan yoğun kaygı, bunaltı, korku ve sıkıntı karışımıyla görülen nöbetlerdir. Ruhsal kaynaklı olan bu rahatsızlık kendini güçlü bedensel değişikliklerle de gösterebilir. Dolayısıyla bu rahatsızlık anne ve bebek için de tehlikeli zeminler oluşturabilir. Evden çıkmaya korkuyorsanız, çarşıya, pazara gidemiyorsanız, köprüden ve tünelden geçerken sıkıntı yaşıyorsanız sizde panik atak sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

One Reply to “Hamilelik Panik Atağı Tetikler mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir