Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Herkesin kendine has bir tarzı ve yüz tipi vardır. Bazı gözlük modelleri herkese yakışmayabilir ve kişinin tarzını yansıtmayabilir. Ayrıca güneş gözlüğü seçerken göz sağlığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Yüz Tipine Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Güneş gözlüklerinin en önemli işlevi, gözleri güneşin zararlı ışınlarından koruması ve güneşli yerlerde kişinin gözlerinin rahatsız olmamasını sağlamaktır.

Bu yüzden güneş gözlüğü alırken ilk olarak bu özelliğinin mevcut olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü ne yazık ki piyasada yüksek fiyatlarda satılan gözlükler bile bazı yerlerde bu özelliğe sahip olmayabilir.

güneş gözlüğü
güneş gözlüğü

Her model her yüze gitmeyeceği için kendi yüz tipinizi tanımalı ve ona yakışan modelleri tercih etmelisiniz. Eğer oval bir yüzünüz varsa güneş gözlüğü açısından herkesten bir adım öndesiniz demektir. Çünkü oval yüz, her modeldeki gözlük tipine uygun bir yüz şeklidir.

Yuvarlak bir yüzünüz varsa, yüzünüzün daha ince görünmesini sağlayacak kare ya da dikdörtgen şeklindeki keskin hatları olan modelleri tercih etmeli, yuvarlak çerçeveli modellerden uzak durmalısınız.

Eğer çeneniz ufak, elmacık kemikleriniz çıkık ve alın bölgeniz darsa oval çerçeveli ya da hafif köşeli yuvarlak güneş gözlüğü modelleri size en uygun seçenekler arasındadır.

Köşeli yüz hatlarına sahipseniz yuvarlak çerçeveli gözlük modellerini tercih ederek yüzünüzün daha yumuşak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Geniş bir yüz tipiniz varsa, yuvarlak veya kare çerçevesi olan gözlükler size en uygun olan modellerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir