“ Gerekli Ama Fazlası Zarar! “

Genel olarak insan vücudu için faydaları kanılanmış olan tuz, günlük 2300 sodyum yani 5500 mg aşıldığı takdirde ciddi zararlara neden olabilecek bir tatlandırıcı türü. Hemen hemen tüm yemeklerde kullanılan hatta yaz meyvesi olan çağlayı tuzsuz yiyemeyen insanlar varken, nasıl uzak durulacak bu beyazdan bilinmiyor.

tuz
tuz

Tuzun Zararları Nelerdir?

Öncelikle yukarıda değinildiği gibi günlük 5500 mg üzeri tuz tüketildiği takdirde ilk karşılaşılacak sıkıntı Hipertansiyon olacak.  Böbrekler fazla tuz tüketildiğinde suyu tutar ve bu da kan basıncına sebep olur. Dolayısıyla kan basıncı artar ve ortaya ” hipertansiyon ” çıkmış olur. Bir başka sağlık sorunu ise kalp rahatsızlıkları ve felçtir. Tuzun aşırı tüketimi evet felce neden olabiliyor.

kristal tuz
kristal tuz

Sodyum direkt olarak suyu çektiği için vücut sıvı tutar ve rahatsızlık meydana gelmeye başlar. Olabilecek bazı problemler; el, ayak ve bileklerde terleme, eklemlerde sertlik, birden kilo alımı ya da ani dalgalanmalar, karın ve mide bölgesinin genişlemesi gibi etkenler meydana gelebilir. Sağlık söz konusu olduğunda tuzu bırakmak uzmanlar tarafından hep önerilen bir şeydir ve bu öneri dikkate alındığı sürece sağlık adına önemli bir adım atılmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir