Evde ve Ofiste Çiçek Bakımı

Herkesin evinde artık çiçek bulunmaktadır. Ancak çoğu insan çiçeklerinin solduğundan şikayet etmektedir. Çünkü çiçek bakımı oldukça özen gerektirmektedir. Her çiçek kendisine has bakım gerektirmektedir. Büyütmek istediğiniz bitkinin ihtiyaçlarını iyi bilmeniz gerekmektedir. Eviniz ve ya ofisiniz içerisinde her bölge her çiçek için uygun olmayabilir. Çoğu insan bitkilerini pencere kenarına koymaktadır. Ancak her çiçek sürekli güneş görmekten hoşlanmaz. Belirli bir süre sonra solmaların sebep olur. Özellikle öğle vakitlerinde gelen doğrudan güneş ışığı çiçeklerinizin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu durumda gölgeleme teknikleri ile çiçeğinizi korumanız gerekmektedir.

Mor ofis çiçeği
Mor ofis çiçeği

Bitkileriniz İçin Doğru Bakım

Işık bitki gelişimi için oldukça önemlidir. Bu nedenle ev ve ofislerinizde koyu renkli duvarlara karşı veya hiç güneş almayan yerlere bitkilerinizi koymamanız gerekmektedir. Bu durumda gelişim sağlayamaz ve çiçek açamazlar.

Evlerinizde yetiştirdiğiniz salon bitkileri, her ne kadar seralarda gelmiş olsalar bile genellikle çoğu ılık iklim kökenlidir. Bu nedenle sürekli olarak yer değiştirmeleri onlar için zararlı olacaktır. Bitkiler için ideal sıcaklık 27-28 derece arası olmalıdır. Ayrıca yüksek nem altında da olmamaları gerekmektedir.

orkide01
orkide01

Bitkiler için en önemli konulardan birisi ise sulamadır. Birçok insan fazla sulama yaptıkları için bitkilerin zarar görmesine sebep olmaktadır. Toprağın ne kadar kuru olduğunu parmağınızı içerisine sokarak anlayabilirsiniz. Eğer ki orta bölgeler hala nemli ise suya ihtiyaç olmayacaktır. Üst bölgesi kuru olduğu için her zaman su eklemeniz doğru değildir. Ayrıca saksının altında bulunan tabağı da sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir. Saksının drenajını iyi yapmalı ve dipte su birikmesini önlemeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir